Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Semestrální výukový program pro běloruské vysokoškolské studenty

 

Katedra politologie a evropských studií, Filosofická fakulta, Univerzity Palackého v Olomouci, 2006

Název projektu: Semestrální výukový program pro běloruské vysokoškolské studenty
Realizátor projektu: Katedra politologie a evropských studií, Filosofická fakulta, Univerzity Palackého v Olomouci
Rozpočet projektu: 340 580,- Kč (kofinancování ze strany realizátora projektu cca. 5 %)
Odpovědný řešitel: Mgr. Oldřich Bureš, M.A., Ph.D. (kontakt: obures@alumni.nd.edu )

Katedra politologie a evropských studií Filosofické fakulty (FF) Univerzity Palackého (UP) se rozhodla reagovat na mimořádné výběrové dotační řízení Ministerstva zahraničí ČR na podporu projektů v oblasti vzdělávání pro Bělorusko nabídkou projektu, který si kladl za cíl umožnit deseti perzekuovaným běloruským vysokoškolákům pokračovat ve studiu humanitních věd v České republice (ČR). I přes krátkou dobu na výběr vhodných běloruských studentů se nám podařilo vybrat čtyři běloruské vysokoškoláky, kterým je v jejich zemi bráněno v dalším vysokoškolském studiu v oblasti humanitních věd, zejména pak v oborech politologie, mezinárodní vztahy a evropská studia.

Katedra politologie a evropských studií těmto běloruským studentům umožnila absolvovat ucelený semestrální výukový program Central European Studies Program (CESP - více informací na http://kpes.upol.cz/), který již několik let úspěšně nabízíme našim zahraničním studentům. Tento program se skládá z následujících kurzů vyučovaných v anglickém jazyce:
1. Central European History since 1945
2. Central European Political Systems
3. Ethnic and National Minorities in Central Europe
4. Central European Culture and Society
5. The Politics of the Environment in Central and Eastern Europe
6. Central European Countries and European Integration

Program CESP byl dále doplněn celosemestrální výukou českého jazyka pro cizince (umožnění přístupu k české literatuře a lepší interakce s českými studenty a českou společností jako celkem) a týdenním intenzivním výukovým kurzem anglického jazyka. Studentům tak bylo umožněno získat minimálně 30 kreditů platných v rámci tzv. European Credit Transfer System (ECTS). Tyto kredity mohou běloruští studenti následně využít k dokončení svých studií v kterémkoliv členském státu Evropské unie (EU).

V rámci projektu byla rovněž uspořádána veřejná panelová diskuze s názvem Kam směřuje Bělorusko?, na kterou se přišlo podívat více než 40 studentů UP a občanů města Olomouc.
Oldřich Bureš, leden 2007

.