Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Vzdělávání běloruských studentů v oblasti ekologie

 

IREAS, Institut pro strukturální politiku, 2006

Projekt ekologického vzdělávání pro běloruské studenty

Ve dnech 6. až 24. listopadu 2006 zrealizoval IREAS - Institut pro strukturální politiku, o.p.s. projekt, jehož cílem bylo vzdělat 10 studentů a mladých lidí z Běloruska v otázkách ekologické politiky, ochrany přírody a krajiny a regionální politiky České republiky a Evropské Unie. Smyslem projektu nebylo pouhé předání českých znalostí a zkušeností, ale spíše vzájemná výměna zkušeností.

Vzdělávání probíhalo v následujících tématech:
- Ekologická politika,
- Ochrana přírody a krajiny,
- Biodiverzita,
- Funkce vody v krajině,
- Protipovodňová prevence,
- Nakládání s odpady,
- Regionální politika EU a ČR.

Teoretická výuka byla doplněna i několika praktickými exkurzemi. V rámci exkurze navštívili účastníci společnost ENKI, o.p.s., kde se seznámili s možnostmi využití alternativních zdrojů energie, a pracoviště Botanického ústavu ČSAV v Třeboni, kde měli možnost seznámit se s vodní a mokřadní flórou. V Jindřichově Hradci potom absolvovali část "Jindrovy naučné stezky" vybudované občanským sdružením Hamerský potok. Toto občanské sdružení zajistilo i odborný výklad během exkurze.
Vedle tematických exkurzí ocenili účastníci i organizovanou prohlídku historického centra Prahy a budovy Senátu. Se zájemci o další vzdělávání v České republice byly prodiskutovány možnosti jejich studia na Vysoké škole ekonomické, případně jiných českých vysokých školách.


Odborné přednášky a texty byly přeloženy do ruského jazyka a poskytnuty účastníkům v tištěné podobě. Celkově tak bylo vytvořeno a přeloženo přes 100 stran textů obsahujících nejnovější české i světové znalosti a zkušenosti v daných oblastech. Na přípravě materiálů a výuce se podíleli experti společnosti IREAS, Institut pro strukturální politiku, o.p.s., kteří se danou problematikou dlouhodobě zabývají a přednáší ji i na některých českých vysokých školách.
Z výsledků zpětné vazby provedené mezi účastníky na závěr pobytu vyplynula vysoká spokojenost s úrovní výkladu, volbou témat i celkovou organizací. Zároveň z ní vyplynuly i cenné návrhy a podněty, které budou využity při případném dalším ročníku.

Petr Fanta, projektový manažer IREAS

.