Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Zvyšování angažovanosti občanů v Bělorusku, 2013

 

Mezinárodní sdružení Občanské Bělorusko

Finanční podpora ze strany: MZV 2 040 000 Kč

Občanské Bělorusko vzniklo v roce 2004. Od té doby se kontinálně věnuje podpoře občanské společnosti a prodemokratických iniciativ v Bělorusku. V roce 2013 implementovalo v rámci grantového programu transformační spolupráce MZV ČR projekt zaměřený na zvyšování angažovanosti občanů v Bělorusku.

Mezi primární cílové skupiny patřili mladí studenti. V rámci debatní soutěže dostali studenti příležitost zlepšit si své argumentační a prezentační dovednosti a analytické schopnosti. Občanské Bělorusko také pomohlo skupinám středoškolských studentů realizovat různé miniprojekty. V rámci miniprojektů se mladí Bělorusové věnovali poměrně širokému spektru témat od lokálních společenských a ekologických problémů přes migraci a práva spotřebitelů až po historii. Miniprojekty měly za cíl prohloubit zájem studentů o veřejné otázky.

Další prioritní oblastí Občanského Běloruska je podpora místních iniciativ. Poskytli jsme konzultace, tréninky a setkání s experty skupinám, které chtějí být veřejně aktivní v místě svého bydliště, ale zatím nemají potřebné znalosti a dovednosti. V roce 2013 Občanské Bělorusko kontaktovalo na 23 takovýchto skupin. Devíti skupinám jsme poskytli konzultace, tréninky, diskuze se zkušenými běloruskými aktivisty a pomohli jsme jim realizovat malé projekty v jejich komunitách. Skupiny budeme v jejich rozvoji provázet i nadále.

Kromě čerstvě se rozvíjejících lokálních iniciativ spolupracovalo Občanské Bělorusko na tréninku nových ekologických aktivistů z různých regionů Běloruska. Aktivisté se díky seminářům naučili základy projektového managementu a fundraisingu, způsobu vedení kampaní a aktivizaci veřejnosti na řešení problémů. Po skončení školící fáze měli účastníci možnost vyzkoušet si realizaci vlastních porjektů. Řada z absolventů školení i nadále zůstává zapojena do aktivit běloruského neziskového sektoru.

Vedle těchto projektů bylo Občanské Bělorusko aktivní na poli advokacie a spoluorganizovalo happeningy, které upozorňovaly českou veřejnost na porušování lidských práv v Bělorusku. Morálně (např. dopisy) i finančně jsme podpořili osoby perzekvované běloruským režimem (viz veřejná sbírka „Dodejme odvahu Bělorusům“, http://www.odvahubelorusum.cz).

.