Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Strategickou litigací k podpoře lidských práv, 2012

 

Poradna pro občanství/Občanská a liská práva

Projekt „Strategickou litigací k podpoře lidských práv“ realizovala Poradna pro občanství/Občanská a liská práva, ve spolupráci s bosensko-hercegovinskou nevládní organizací Vaša prava BiH v období 1. 1. 2012 – 31. 12. 2012, na základě dotace ve výši 770 000,-Kč z programu Transition Ministerstva zahraničních věcí ČR a díky propojení s navazujícím projektem podpořeným Open Society Fund Prague z programu East East Beyond Borders.

Projekt byl zaměřen na zvyšování kapacity bosensko-hercegovinských ochránců lidských práv v potírání diskriminace a prosazování práva na rovné zacházení skrze inovativní metody strategické litigace a situačního testingu. Základními aktivitami bylo (1) předání znalostí a zkušeností místním pracovníkům nevládních organizací a tamější instituci Ombudsmana pro lidská práva v metodách strategické litigace a situačního testingu. Za tímto účelem byly uspořádány dva workshopy v Bosně a Hercegovině a studijní cesty tří odborníků do České republiky, kteří zde participovali na mezinárodních kulatých stolech k tématu diskriminace ve vzdělávání, (2) příprava manuálu „Strateška parnica kao sredstvo za zaštitu od diskriminace“ (Strategická litigace jako prostředek ochrany proti diskriminaci) a (3) a vytvoření bosensko-hercegovinských informačních webových stránek zaměřených na poskytnutí odborných právních materiálů (nejen) o anti-diskriminačním právu a judikatuře.

Workshopy byly realizovány v červnu a říjnu 2012 v Sarajevu a Banja Luce a zúčastnilo se jich 32 tamějších expertů z nevládních organizací zabývajícími se ženskými právy, LGBT právy, právy zdravotně postižených, právy Romů či lidskými právy a právem na rovné zacházení obecně. Trojice odborníků se pak spolu s předními odborníky regionu střední a východní Evropy zúčastnila i série kulatých stolů a workshopu „Strategická litigace jako prostředek k potírání diskriminace ve vzdělávání“.

Příručka Strateška parnica kao sredstvo za zaštitu od diskriminace“ je k dispozici široké veřejnosti.

Nově vytvořené webové stránky o právu na rovné zacházení a jeho právní ochraně: http://antidiskriminacija.vasaprava.org/

Díky velmi pozitivní zpětné vazbě, kterou jsme přijali od účastníků, věříme, že tento projekt byl cennou pomocí znevýhodněným skupinám v Bosně a Hercegovině v hájení jejich práva na rovné zacházení.

Výše dotace MZV: 770 000 Kč

workshop

.