Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Podpora hnutí Kubánské nezávislé knihovny

 

Libri Prohibiti, 2008

Výše dotace: 431 067,84 Kč

Projekt probíhal jako pilotní projekt, jehož cílem bylo podpořit aktivity současně nejvýraznější občanské iniciativy na Kubě, hnutí Kubánské nezávislé knihovny. Hnutí KNK se začalo spontánně formovat před deseti lety z potřeby kompenzovat naprostý nedostatek literatury a informací na Kubě. Hnutí se za deset let své existence vypracovalo v síť téměř 150 nezávislých knihoven. Kromě půjčování knih se řada nezávislých knihovníků věnuje dalším aktivitám v rámci pro-demokratické občanské společnosti. Jejich domácnosti – nezávislé knihovny – tak často slouží také jako místa setkávání, společné diskuze  a podpůrná centra pro další aktivity.

Projekt sledoval dva typy podpory: jednak podporu morální (symbolickou) a jednak přímou materiální pomoc. V rámci morální pomoci bylo zasláno přes 200 dopisů vyjadřujících solidaritu, a to jednak knihovníkům aktivním, jednak knihovníkům vězněným. V rámci informační kampaně v ČR byly vytvořeny webové stránky projektu a propagační letáky. Projekt byl prezentován na tematických besedách ve Vsetíně, Olomouci a na Seči za celkové účasti více než 350 osob.

V rámci přímé materiální pomoci se kromě drobné spotřebitelské elektroniky podařilo doručit přes 400 knih, z toho většinu tvořil vítězný román literární soutěže Franze Kafky „romány do šuplíku“. Soutěž iniciovali zakladatelé hnutí KNK za účelem podpory současných kubánských autorů, kteří na Kubě nemají možnost svobodně publikovat. Na výběru vítězného díla se podílela osmičlenná mezinárodní porota. Vítězné dílo bylo vydáno nakladatelstvím Garamond a prezentováno v literárním pořadu na veletrhu Svět knihy. Prezentace se kromě českých členů poroty zúčastnila zakladatelka hnutí nezávislých knihoven, paní Berta Mexidor, která  za autora symbolicky převzala cenu za první místo. Součástí ceny byla také finanční odměna, která bylav následujících týdnech bezpečně doručena autorovi.

.