Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Podpora občanské společnosti na Kubě

 

Člověk v tísni, o.p.s., 2007

Sekretariát Mezinárodního výboru na podporu demokracie na Kubě / Analytický bulletin „Cuba – Europe Dialogues“

Hlavní cíle projektu společnosti Člověk v tísni vycházejí především z Pražského memoranda Mezinárodního výboru pro demokracii na Kubě (ICDC) a jsou jimi především: Přímo podporovat kubánské pro demokratické aktivisty a nezávislou občanskou společnost; Informovat českou, evropskou a světovou veřejnost o situaci na Kubě; Koordinovat instituce a osobnosti, které podporují svobodné aktivity na Kubě a zprostředkovat jejich kontakt se zástupci kubánské opozice a občanské společnosti; Spolupracovat na utváření politiky členských států EU vůči kubánskému režimu; Předávat zkušenosti evropských postkomunistických zemí a pomáhat připravovat Kubu na nenásilnou transformaci ke svobodné společnosti.

Jednotlivé aktivity projektu byly rozděleny do následujících dvou základních okruhů: Podpora na Kubě a prosazování cílů projektu mimo Kubu („advocacy“).

Realizované aktivity:

Přímá podpora Kubánské demokratické opozice a občanské společnosti

Společnost Člověk v tísni pokračovala v přímé podpoře rodin politických vězňů, demokratické opozice a občanského sektoru na ostrově - odpora budování a rozvoje nezávislého občanského sektoru.

Agenda Mezinárodního výboru pro demokracii na Kubě (ICDC)

Sekretariát Mezinárodního výboru pro demokracii na Kubě jako součást Oddělení lidských práv společnosti Člověk v tísni spravoval agendu Výboru, komunikoval s jeho členy, podílel se na organizaci všech jeho aktivit.

Berlínská konference ICDC

Ve dnech 24. až 26. dubna 2007 zorganizoval sekretariát Mezinárodního výboru pro demokracii na Kubě vrcholnou schůzku členů ICDC a s ní spojenou konferenci týkající se současné situace na Kubě, postoje Evropské unie a aktivit evropských institucí, diplomacií a nevládních organizací směrem ke Kubě.

Bulletin Cuba – Europe Dialogues

Společnost Člověk v tísni pokračovala ve vydávání periodika přinášejícího odborné analýzy, informace, expertízy a prostor pro diskuse týkající se vztahu Kuba – Evropa.

Návštěva bývalého kubánského disidenta na festivalu Jeden svět

V roce 2007 byl do jedné z porot festivalu Jeden Svět pozván Ramon Colas, bývalý kubánský disident, zakladatel projekte nezávislých knihoven, který momentálně žije v USA, ale dále se podílí na projektu knihoven a také na mapování rasismu na Kubě.

 Symbolická vězeňská cela v Praze

Již po čtvrté zorganizovala společnost Člověk v tísni veřejnou akci na podporu kubánských politických vězňů. Podobně jako v minulých letech tak připomněla české veřejnosti smutné výročí brutálního zákroku kubánského režimu proti tamní demokratické opozici. V březnu roku 2003 bylo na Kubě pozatýkáno a následně odsouzeno k mnohaletým trestům 75 politických aktivistů, většina z nich je dodnes držena v komunistických kriminálech v nevyhovujících hygienických podmínkách, pod psychickým tlakem a s velice omezenou možností komunikace s rodinou.

.