Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Budování demokratických mostů mezi místními aktéry – mládeží a občany , 2011

 

AGORA Central Europe

V roce 2011 realizovala Agora CE ve spolupráci s místním moldavským partnerem IDIS Viitorul další společný projekt zaměřený na podporu transformace moldavské společnosti, který věnoval svou pozornost a úsilí zejména dvěma hlavním cílovým skupinám – mladým lidem ve věku do 18 let a místním občanům – voličům v místních volbách.

Projekt sledoval dva cíle. Prvním cílem bylo podpořit účast v místních volbách prostřednictvímobčansko-vzdělávací kampaně a zapojit do této podpory studenty, kteří se účastnili minulého ročníku Cestou do parlamentu, a poskytnout jim tak příležitost vyzkoušet si osvojené dovednosti v praxi.  Druhým cílem byla organizace druhého ročníku soutěže pro nové studenty ze škol, které se projektu účastnily v minulém roce, a dále ze čtyř nových škol. Debatní soutěž je způsob, jak předat studentům presentační a debatní dovednosti, které jim pomohou v dalším občanském životě a v jejich snaze prosazovat svůj názor a zájmy ve společnosti.

V rámci prvního cíle připravilo 8 místních týmů složených z učitelů a studentů více než dvě desítky aktivit na podporu volební účasti ve svých obcích a identifikovalo základní problémy, s nimiž se ve svých obcích potýkají. V rámci debatní soutěže se úvodních seminářů o debatování zúčastnilo cca 250 studentů. V regionálních kolech debatní soutěže se utkalo 12 týmů a do finále postoupily čtyři. Vítězem debatní soutěže se stal tým lycea „M. Eminescu“ z obce Sipoteni, z regionu Calarasi.

Plánované aktivity se podařilo úspěšně realizovat stejně tak jako dané výstupy a cíle projektu. Místní aktéři projektu, studenti, školní koordinátoři i moldavský projektový tým, získali zkušenosti, které využijí při své další práci. Ze závěrečného hodnocení projektu účastníky vyplývá, že jak občanskou vzdělávací kampaň, tak debatní soutěž považují za smysluplné a ve svých občanských aktivitách i práci s mládeží chtějí nadále pokračovat.

.