Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Upevňování demokratického povědomí v egyptské společnosti, 2012

 

Asociace pro mezinárodní otázky, AMO

            

Projekt Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) si klade za cíl poskytnout podporu egyptské občanské společnosti pro zapojení občanů do veřejných záležitostí. Má přispět k tomuto úsilí prostřednictvím budování schopností, organizačních kapacit a vytvářením sítí mladých novinářů a diskutérů v různých egyptských regionech.

www.CIVICPOLE.net jsou internetové stránky a zároveň strategie občanské participace. Proto, aby reformní proces, sotva v Egyptě započatý, uspěl, je nutné, aby se do něj občané aktivně zapojili. Základem občanské participace je formulování potřeb a požadavků občanů na místní úrovni tak, aby se z nich mohla vyvinout politická témata. Proto je důležité lokálně rozvíjet veřejné komunikační dovednosti, ať už jsou to psaní nebo debaty. CIVIC POLE si klade za cíl podpořit existující úsilí vytvářením prostoru k publikacím, podporou sítí, budováním online-knihovny a poskytováním kvalifikačních kurzů.

Projekt začal dovednostmi. V květnu a červnu 2012 AMO uspořádala v Káhiře dvě třídenní školení pro novináře. 25 mladých neprofesionálních novinářů z různých regionů Egypta se zúčastnilo odborného kurzu s kvalifikovaným britsko-egyptským školitelem z BBC. Školení bylo zaměřené na žurnalistické strategie a dovednosti, na pojem žurnalistiky jako veřejné služby a na praktická cvičení v novinářském psaní. S pomocí školitele účastníci vypracovali články o místních problémech a občanské participaci.

V červnu 2012 AMO zorganizovala dvoudenní školení o vedení debat. AMO pozvala 25 vůdců debatních klubů z nilské delty do Káhiry. Se dvěma specializovanými školiteli z Prahy a z Káhiry se zaměřili na různé modely a techniky debat. Během nácviku debat se diskutovalo o modelech občanské participace a o boji proti korupci. Účastníci školení po návratu do svých měst použili školící metody a poskytnuté materiály a zorganizovali sérii debat v Ismailíji, Port Saidu, Káhiře, Mansouře a Alexandrii.

Paralelně ke školení byla se 19. 6. v Syndikátu novinářů v Káhiře uskutečnila veřejná debata „O právním státu, občanské participaci a boji proti korupci“, organizovaná partnerskou organizací. Čeští odborníci Stanislav Beránek (Transparency International) a František Havlín (Agora CE) debatovali s egyptskými odbornicemi Habibou Mohsen (AFA) a Roou Gharib (AFTE) o strategiích občanské participace v ČR a Egyptě po revolucích v roce 1989 a 2011.

Projekt byl ukončen dvoudenním školením konsolidované redakční skupiny 18. a 19. 12 v Káhiře. Čtyři profesionální novináři diskutovali o metodách novinářské práce s důrazem na ekologii a vypracovali s redakční skupinou články o ekologických problémech v Egyptě.

Výstupy z účastníků obou kurzů jsou průběžně zveřejňovány na webu www.civicpole.net.

Byl zřízen neformální redakční tým pod vedením kvalifikované egyptské novinářky a mentorky. AMO spolupracuje Mandara Online a s panarabskou sítí blogerů Arab Spring Collective s vizí dalšího rozšíření projektu.

Výše finanční podpory MZV: 1 188 592,- Kč    

.