Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Evropa našima očima, 2012

 

Partners Czech

Po úspěšném prvním roce projektu Evropa našima očima realizovala Partners Czech, o.p.s., společně se srbskou organizací Civic Initiatives tento vzdělávací projekt pro učitele a studenty srbských škol i v roce 2012. Cílem projektu je zlepšit kvalitu výuky občanské výchovy v Srbsku, poskytnout učitelům nové metodické materiály, rozvíjet demokratické principy ve společnosti a motivovat studenty k aktivnímu přístupu k dění v jejich obci, městě i celé zemi. To vše formou vedení strukturovaných diskusí, tzv. deliberací, jejichž podstatou je kritické uvažování o kontroverzních celospolečenských tématech, rozvíjení schopnosti argumentovat a vyhledávat klíčové argumenty pro a proti kontroverzním otázkám a tvrzením.

Hlavní aktivity projektu:

  • tvorba metodických materiálů
  • školení učitelů
  • vedení strukturovaných diskusí ve školách
  • osvětové akce realizované studenty
  • studentská konference
  • studijní cesta srbských studentů a učitelů do Prahy

STUDENTSKÝ SUMMIT V PRAZE 2012

Partners Czech, o.p.s., uspořádala v rámci projektu Evropa viděna našima očima, který realizuje v roce 2012 ve spolupráci se srbskou organizací Civic Initiatives na srbských středních školách, studentskou studijní cestu a summit v Praze. Summitu se zúčastnilo sedm srbských studentů a studentek ze středních škol z Bělehradu a Užice, kteří obsadili 1.–3. místo v projektové soutěži zaměřené na otázku korupce. V Praze studenti navštívili Občanský institut, kde diskutovali s předním českým odborníkem na Balkán Matyášem Zrnem, Evropský dům, kde si vyslechli prezentaci o Evropské unii a Gymnázium Arabská. Tam se setkali se svými vrstevníky, popovídali si o České republice a Srbsku a prezentovali českým studentům své příspěvky o korupci.  Všechny velmi zaujal zejména protikorupční rapový song od mladého studenta Alexandra s pseudonymem AiK. Během svého pobytu v Praze pracovali mladí Srbové na finálním dokumentu „Srbsko – Země, ve které žiji", v němž shrnuli své pohledy na současnou situaci ve své zemi i přání, jakou cestou by se Srbsko mělo podle nich do budoucna ubírat. Dokument předali v pátek 14. prosince na Srbské ambasádě v Praze.

Do projektu se zapojilo 23 středoškolských učitelů ze čtyř měst - Bělehradu, Noviho Sadu, Užice a Pančeva.

Projekt díky probíraným aktuálním a společensky velice problematickým tématům zaujal velkou pozornost médií.Koordinátorky, učitelé i studenti byli pozváni do několika televizních pořadů, aby pohovořili o svých diskusích o tématu korupce a aby prezentovali své příspěvky do soutěže věnované stejnému tématu.
O projektu se tak mohli dozvědět například diváci a posluchači těchto televizních stanic: RTS1, TV Studio B, Radio Television Vojvodina a TV Alfa Užice.

Témata školení učitelů a strukturovaných diskusí ve školách v roce 2012:

1. Mělo by se podezření z korupce ohlašovat příslušným orgánům?

2. Měla by naše vláda zavést zákon o nulové toleranci násilí na školách?

Deliberací o těchto tématech se účastnilo více než 500 srbských studentů. Studenti z jedenácti srbských středních škol se zapojili do soutěže: Korupce: ohlašovat ji či nikoliv? Prezentace všech příspěvků do soutěže a zvolení těcch nejlepších se zúčastnil i srbský ombudsman a dva televizní štáby.

 Fotografie z letošního projektu (2012):

První školení učitelů – 12. května 2012, Bělehrad


 


 

Deliberace na srbských školách, červen 2012
 


 


 


 

© Photos - Civic Initiatives, Serbia

.