Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Škola práva pro žurnalisty a škola žurnalistiky pro soudce, 2010

 

(Archivní článek, platnost skončena 03.02.2022.)

Transitions, o.s.

Uskutečněné aktivity a dosažené výstupy:

A. Organizace a realizace dálkového výukového online kurzu

Celkově bylo do kurzu zapsáno 23 účastníků. Devět účastníků kurz dokončilo, sedm s výborným a dva s dobrým prospěchem.  Dva další účastníci kurz dokončili jen částečně.

B. Krátké instruktážní kurzy v cílových zemích

Jednodenní kurzy v cílových zemích se konaly 19. a 22. ledna v Bělehradu a Sarajevu. Instruktážních kurzů se zúčastnilo celkem 14 novinářů ze Srbska a 10 z Bosny.

C. Seminář v Praze

- Hlavní seminář v Praze se konal 22. – 23. dubna v prostorách institutu CEELI ve vile Grébovce.

- Dvoudenního semináře se účastnilo celkově 11 novinářů, soudců a právníků z cílových zemí a další tři experti ze Spojených Států Amerických a České republiky. Předešlé části kurzu byly cílené na posílení schopností novinářů, kteří píší o soudních záležitostech, a obzvláště soudních procesech. Seminář byl určen pro diskuzi, posílení a zlepšení vzájemných vztahů mezi novináři a právníky.

 D) Tvroba obsahu

Všichni novináři byli požádáni o články na témata týkající se soudních záležitostí, jako součást praktického cvičení projektu. Sedm účastníků tuto část projektu dokončilo. Odevzdané články byly ohodnoceny a okomentovány hlavním instruktorem kurzu, Zoranem Pajicem a projektovým manažerem Tihomirem Lozou. Ohodnocen a okomentován byl i úkol z online kurzu, ve kterém měli účastníci zjistit, jaká omezení se vztahují na práci soudních zpravodajů v daných zemích nebo najít příklady kvalitního a nekvalitního soudního zpravodajství a posoudit co je na reportážích provedeno špatně čí naopak správně a analyzovat slabé a silné body.

Čtyři z odevzdaných článků představovaly dobré, místní, relevantní zpravodajství.

Danijel Apro napsal článek o soudu v Novim Sade o zneužívání pravomocí úředníka z místního úřadu. Svetlana Tanurdzic napsala o mladistvém kriminálníčkovi z Vojvodiny. Sasa Zivkovic napsal o nedávné modernizace soudního dvora v Zajecare. Jelica Tapuskovic napsala o vězeňských podmínkách v Srbsku.

Článek od Dorotey Carnic a Milose Djorelievskiho o realizaci nově schváleného zákona o o nelegálně nabytém majetku byl publikován v TOL magazínu a verza toho samého článku byla také vytištěna v deníku Politika.

Účastnice kurzu pro jednání s případy válečných zločinů. Článek byl také publikován v TOL magazínu.

Jelena Maksimovic, pravidelná přispěvatelka TOL z Bělehradu, která píše pro zpravodajský magazín Vreme, napsala dva články v rámci projektu. Jeden o vyšetřování válečných zločinů proti novinářům a jeden o nově schváleném anti-diskriminačním zákoně. Oba články byly publikovány v TOL magazínu.

Pravidelný přispěvatel TOL, Igor Jovanovic, který pracuje pro zpravodajskou agenturu BETA, napsal článek o novém zákoně o veřejných informacích.

Účastníkům pražského semináře i dalším zkušeným novinářům jsme také zadali další práce o různých stránkách vztahu mezi médii a justicí. Právník Vladan Simeunovic napsal článek o mediálním zpravodajství o válečných zločinech v Srbsku. Profesor mezinárodního práva Zoran Pajic podal práci o právní reformě na Balkáně a dopad reformy na média. Dejan Anastasijevic, přední kriminální zpravodaj týdeníku Vreme, napsal článek o mediálním zpravodajství organizovaného zločinu. Mehmed Halilovic, bývalý hlavní redaktor deníku Oslobodjenje, který je nynějším zástupcem ombudsmana pro media v Bosně, napsal práci o realizaci regionálních zákonů o pomluvě a urážce. Práce napsaná panem Anastasijevicem již byla publikována v TOL magazínu, a další tři budou editovány a také publikovány.

Výše finanční podpory MZV:

Poskytnutá dotace (MZV): 480,528 Kč

Vyčerpaná dotace (MZV): 480,528 Kč

.