Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Spolupráce při reformě právních systémů v cílových zemích

 

Rada pro mezinárodní vztahy, 2006

Spolupráce při transformaci Srbska, Černé Hory a Bosny a Hercegoviny
Rada pro mezinárodní vztahy
Finanční podpora MZV: 550 000,- Kč

Rada pro mezinárodní vztahy (RMV) dlouhodobě spolupracuje s NNO na Balkáně. Když jsme v roce 2006 získali dotaci na Spolupráce při transformaci Srbska, Černé Hory a Bosny a Hercegoviny využili jsme svých kontaktů při organizování aktivit v rámci tohoto grantu. Podařilo se nám navázat kontakty s odborníky z vládních i nevládních organizací v oblasti práva.
Spolu s občanským sdružením Centrum pro kulturní dekontaminaci jsme v dubnu 2006 zorganizovali seminář v Bělehradě, na kterém vystoupili předseda Ústavního soudu ČR Pavel Rychetský a ombudsman ČR Otakar Motejl k "Problematice práva v demokratické společnosti a vyrovnávání se s minulostí v ČR". Zúčastnili se právníci, soudci a zástupci NNO.
Ve spolupráci s českým velvyslanectvím v Bělehradě jsme uspořádali cestu do Podgorice a Cetyně v ČH, kde jsme diskutovali s předsedou poslanecké sněmovny a prezidentem ČH o nezávislosti Černé Hory a transformaci do EU.
V Bělehradě se delegace RMV společně s P.Rychetským a O.Motejlem setkala s oficiálními představiteli Na těchto setkáních se diskutovalo o transformaci právního a soudního systému. Na schůzce s M.Lábusem, ministrem pro EU, jsme debatovali o nezbytnosti transformace Srbska před vstupem do EU.
Spolu se srbským Fórem pro mezinárodní vztahy jsme v Bělehradě zorganizovali besedu o současnosti a budoucnosti Srbska a Černé Hory, na které vystoupil Jiří Dienstbier. Další beseda v součinnosti s NNO CEDEM, k úkolům transformace právního a bezpečnostního systému, otázkám korupce, rovných příležitostí, vytváření diplomatické služby a problémům připravovaného referenda o nezávislosti Černé Hory se uskutečnila v Podgorice
V říjnu 2006 jsme do Prahy pozvali koordinátora paktu stability pro jihovýchodní Evropu E.Buseka k rozhovorům v rámci kulatého stolu. Diskusi moderoval T. Pojar, zúčastnili se L. Zaorálek, J. Hamáček, Tomáš Szunyog, a další. E. Busek se setkal s P. Pithartem, K. Schwazenbergem, J. Šedivým, M. Bursíkem a dalšími českými představiteli a poskytl interview deníku Právo a Českému rozhlasu.
Na přelomu listopadu a prosince 2006 jsme zorganizovali seminář pro právníky a soudce z BaH, S a ČH v Praze. Na seminář bylo pozváno 14 účastníků: profesoři právnických fakult z Bělehradu, Podgorice a Sarjeva, zástupci NNO, opoziční právníci, soudci a představitelé profesních komor. Setkali se s V. Outlou z právnické fakulty Západočeské university, V. Ceplem z právnické fakulty UK, senátorkou A. Gajdůškovou a soudcem Vrchního soudu v Praze Ladislavem Derkou; a v Brně, kde se setkali s předsedou ústavního soudu ČR P. Rychetským, ombudsmanem ČR O. Motejlem a zástupcem hejtmana jihomoravského kraje I. Poledňákem.
P. Frič zpracoval pro RMV studii o korupci na Balkáně, která představuje jednu z hlavních překážek transformace na Balkáně. O. Žíla zajistil sběr dat pro dotazníky o transformaci regionu.
Aktivity realizované v rámci projektu přispěly ke spolupráci právníků a soudců z BaH, ČH a S s českými odborníky, ale i k jejich vzájemné komunikaci mezi sebou.

Po získaných zkušenostech se RMV chystá v aktivitách ve prospěch demokratického rozvoje těchto zemí, včetně spolupráce při reformě právních a soudních systémů, zvyšování povědomí o lidských právech a základních svobodách a prohlubování vzdělávání v této oblasti pokračovat. (Jiřina Dienstbierová)

.