Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Alternativní vzdělávání pro učitele Ukrajiny, 2012

 

Asociace pro mezinárodní otázky, AMO

Výše finanční podpory MZV: 1 150 000,- Kč                  

Asociace pro mezinárodní otázky v roce 2012 realizovala první část dvouletého projektu „Alternativní vzdělávání pro učitele Ukrajiny“. Projekt navazuje na předchozí aktivity AMO, která již od roku 2007 zprostředkovává ukrajinským učitelům zkušenosti České republiky s transformací českého školství a zkušenosti s využíváním inovativních metod ve výuce.

V roce 2012 byly cíle projektu následující:

1. Zvýšit povědomí o možnostech inovativního přístupu k výuce multikulturní výchovy mezi učiteli regionálních škol Krymu.

2. Zlepšit metodologickou vybavenost učitelů krymsko-tatarských škol a zvýšit jejich angažovanost.       

3. Seznámit představitele Asociace ředitelů škol Ukrajiny (USHA) a její pobočky na Krymu s problematikou managementu škol v ČR.

Primární cílovou skupinu projektu představují učitelé z Autonomní republiky Krym (ARK), zabývající se multikulturním vzděláváním a učitelé z krymsko-tatarských škol.

Na jaře 2012 AMO zorganizovala studijní cestu skupiny ukrajinských učitelů, pro které byl ve spolupráci s kabinetem multikulturní výchovy Katedry pedagogiky Masarykovy univerzity v Brně připraven vzdělávací program. Na zkušenosti ze studijní cesty navázala série 6 seminářů, realizovaných převážně v odlehlejších městech stepního Krymu – Feodosie, Schelkino, Sovetskoe, Krasnogvardejskoe (Mykolaevka), Evpatorie, Simferopol. Semináře, které byly věnovány využití dramatické výchovy a osobního prožitku v multikulturním vzdělávání, realizovaly dvě skupiny pedagogů pod vedením doc. L. Gulové. Celkem se jich zúčastnilo více než 150 učitelů a ohlasy se objevily i v místním tisku. Materiály z těchto seminářů byly shrnuty do praktické příručky. Čeští experti se zúčastnili i kulatého stolu s představiteli krymských neziskových organizací, zabývajících se multikulturním vzděláváním.

AMO již druhým rokem úspěšně spolupracuje s Ministerstvem školství ARK. V roce 2012 se však podařilo rozšířit okruh partnerů o Centrum pro integraci a rozvoj a Asociací krymsko-tatarských pracovníků ve vzdělávání Maarifči, která významně pomohla při organizaci intenzivního dvoudenního semináře, na kterém vystoupili čeští metodici Marcel Mahdal a Josef Marc v Bělohorsku. Třicet učitelů humanitních disciplin z krymsko-tatarských škol mělo možnost seznámit se s metodami kritického myšlení a nových trendů ve výuce historie.

V prosinci 2012 pak byla realizována cesta ukrajinských ředitelů a metodiků, angažujících se v neziskových organizacích. Program věnovaný problematice managementu v českém školství se setkal s velkým ohlasem, především zaujala koncepce specializovaného vzdělávání ředitelů škol na českých vysokých školách. Aktuálně AMO připravuje ve spolupráci s ukrajinskými partnery projekt EU TEMPUS zaměřený na přenos zkušeností. Jedním z cílů cesty bylo udržet kontakt a zájem o problematiku v oblastech, na které se projekt zaměřoval v předchozích letech. Na základě této cesty každý účastník vypracoval materiál, který publikoval a rozšiřoval ve svém okolí.

Aktivity AMO na východní Ukrajině byly oceněny zlatou medailí od Ukrajinského ministerstva školství za mezinárodní spolupráci.

Účastníci studijnícesty do ČR

11.-16.12.2012 – Společné foto účastníků studijní cesty do ČR, fakultní  ZŠ Praha 5

Seminář

26.9.2012 – Seminář ve Feodosii

 

 

.