Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Alternativní vzdělávání pro učitele Krymu a Ukrajiny

 

Asociace pro mezinárodní otázky

Výše finanční podpory MZV ČR v roce 2013: 650 000,- Kč (celkem 1 800 000,- Kč)

Asociace pro mezinárodní otázky v letech 2012-2013 realizovala projekt „Alternativní vzdělávání pro učitele Ukrajiny“. Projekt navazuje na předchozí aktivity AMO, která již od roku 2007 zprostředkovává ukrajinským učitelům zkušenosti České republiky s transformací českého školství a zkušenosti s využíváním inovativních metod ve výuce.

Cíle projektu byly definovány takto:

1. Zvýšit povědomí o možnostech inovativního přístupu k výuce multikulturní výchovy mezi učiteli regionálních škol Krymu.

2. Zlepšit metodologickou vybavenost učitelů krymsko-tatarských škol a zvýšit jejich angažovanost.       

3. Seznámit představitele Asociace ředitelů škol Ukrajiny (USHA) a její pobočky na Krymu s problematikou managementu škol v ČR.

Primární cílovou skupinu projektu představovali učitelé z Autonomní republiky Krym (ARK, zabývající se multikulturním vzděláváním a učitelé z krymsko-tatarských škol.

AMO zorganizovala 4 studijní cesty, které umožnily účastníkům lépe poznat český vzdělávací systém a prohloubit poznatky v oblastech jejich zájmu – multikulturní vzdělávání, školní management a moderní výuka historie.

Ve spolupráci s Masarykovou univerzitou v Brně bylo realizováno 12 seminářů na Krymu. Semináře, které byly věnovány využití dramatické výchovy a osobního prožitku v multikulturním vzdělávání, realizovaly dvě skupiny pedagogů pod vedením doc. L. Gulové. Celkem se jich zúčastnilo téměř 350 učitelů a ohlasy se objevily i v místním tisku. Materiály z těchto seminářů byly shrnuty do praktické příručky a publikovány na webových stránkách projektu.

AMO na projektu úspěšně spolupracuje s Ministerstvem školství ARK a také s Centrem pro integraci a rozvoj a Asociací krymsko-tatarských pracovníků ve vzdělávání Maarifči.

V roce 2013 byl projekt spolufinancován americkou agenturou USAID.

.