Ministerstvo zahraničních věcí ČR

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Občanská alternativa pro školy východní Ukrajiny, 2011

 

Asociace pro mezinárodníotázky, AMO

V roce 2011 byl Asociací pro mezinárodní otázky realizován projekt zaměřený na podporu občanského vzdělávání na východní Ukrajině a nově i multikulturního vzdělávání v autonomní republice Krym. Cílem projektu je seznámit ukrajinské pedagogy se zkušeností českých učitelů s přístupem k občanskému a multikulturnímu vzdělávání a využíváním interaktivních metod při občanské výchově. Hlavní cílovou skupinu projektu představují pracovníci Institutů zvyšování kvalifikace a učitelé z autonomní republiky Krym a východní Ukrajiny. AMO čtyři roky implementovalo projekt v charkovské, luhaňské a doněcké oblasti, který vyvrcholil celoukrajinskou pedagogickou konferencí. V roce 2011 jsme se soustředili na propagace a distribuce metodologické příručky, která shrnovala výsledky této činnosti.

 V roce 2011 se AMO zaměřilo na oblast Autonomní republiky Krym. Krymští učitelé měli možnost v rámci projektu navštívit Českou republiku, kde diskutovali se svými českými kolegy  o jejich zkušenostech s transformací českého školství i každodenní praxi. Za podpory krymského ministerstva školství se v říjnu uskutečnila série seminářů na téma multikulturní vzdělávání v Jaltě, Sevastopolu, Simferopolu a Krasnoperekopsku, kterých se zúčastnili jednak pracovníci institutů a jednak učitelé místních středních škol. Semináře byly doplněny i praktickými workshopy a ukázkami hodin. Učitelé získali řadu podnětů, ale i metodických materiálů, které mohou využít v další výuce. Dalším stimulem pro ukrajinské učitele bylo vypsání soutěže pro učitele středních škol, do které zasílali scénáře hodin a projektů. Nejlepší práce byly oceněny nezávislou porotou složenou z ukrajinských expertů a budou publikovány na webu, kde se jimi mohou inspirovat i další zájemci.   

Na úspěšné realizaci projektu se podílel i ukrajinský partner Asociace ředitelů škol Ukrajiny, Ministerstvo školství Krymu a  Luhaňský institut zvyšování kvalifikace.

Výše podpory MZV: 958 095,09 Kč

.