Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Občanská alternativa pro školy východní Ukrajiny, 2011

 

Asociace pro mezinárodníotázky, AMO

V roce 2011 byl Asociací pro mezinárodní otázky realizován projekt zaměřený na podporu občanského vzdělávání na východní Ukrajině a nově i multikulturního vzdělávání v autonomní republice Krym. Cílem projektu je seznámit ukrajinské pedagogy se zkušeností českých učitelů s přístupem k občanskému a multikulturnímu vzdělávání a využíváním interaktivních metod při občanské výchově. Hlavní cílovou skupinu projektu představují pracovníci Institutů zvyšování kvalifikace a učitelé z autonomní republiky Krym a východní Ukrajiny. AMO čtyři roky implementovalo projekt v charkovské, luhaňské a doněcké oblasti, který vyvrcholil celoukrajinskou pedagogickou konferencí. V roce 2011 jsme se soustředili na propagace a distribuce metodologické příručky, která shrnovala výsledky této činnosti.

 V roce 2011 se AMO zaměřilo na oblast Autonomní republiky Krym. Krymští učitelé měli možnost v rámci projektu navštívit Českou republiku, kde diskutovali se svými českými kolegy  o jejich zkušenostech s transformací českého školství i každodenní praxi. Za podpory krymského ministerstva školství se v říjnu uskutečnila série seminářů na téma multikulturní vzdělávání v Jaltě, Sevastopolu, Simferopolu a Krasnoperekopsku, kterých se zúčastnili jednak pracovníci institutů a jednak učitelé místních středních škol. Semináře byly doplněny i praktickými workshopy a ukázkami hodin. Učitelé získali řadu podnětů, ale i metodických materiálů, které mohou využít v další výuce. Dalším stimulem pro ukrajinské učitele bylo vypsání soutěže pro učitele středních škol, do které zasílali scénáře hodin a projektů. Nejlepší práce byly oceněny nezávislou porotou složenou z ukrajinských expertů a budou publikovány na webu, kde se jimi mohou inspirovat i další zájemci.   

Na úspěšné realizaci projektu se podílel i ukrajinský partner Asociace ředitelů škol Ukrajiny, Ministerstvo školství Krymu a  Luhaňský institut zvyšování kvalifikace.

Výše podpory MZV: 958 095,09 Kč

.