Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Přispění ke zmírnění konfliktu na Krymu a zkvalitňování investigativity na východní a jižní Ukrajině

 

Člověk v tísni, o.p.s., 2008

Specifickým problémem Ukrajiny je zostřující se etnický konflikt na Krymu. Tento problém přitom neřeší ani kyjevská vláda, ani přestavitelé místní autonomie. V regionu chybí vyvážená politická či mediální síla, která by konflikt nevyhrocovala, a soustředila se na hledání řešení. Smyslem projektu je informovat místní novináře a představitele samosprávy o tom, co je extremismus a nacionalismus, jak se k němu postavit a pomoci tak v dlouhodobé perspektivě řešit krymský konflikt.

Projekt, realizovaný společností Člověk v tísni si kladl za cíl:

1.     Přispět k regulaci napětí na Krymu – prostřednictvím školení místních médií a samosprávy

V dubnu 2008 proběhla studijní cesta dvou ukrajinských expertů na krymský národnostní konflikt do České republiky, během níž byla vytvořena koncepce následných krymských seminářů. Na Krymu poté proběhlo 5 seminářů: dva semináře pro místní samosprávu, dva pro regionální média a jeden seminář pro učitele. Těchto seminářů se zúčastnili 4 čeští a 3 ukrajinští experti, proškoleno bylo na 70 účastníků. Smyslem těchto aktivit bylo seznámení účastníků s mechanismy předcházení etnických konfliktů ve městech / vesnicích, s aplikací multikulturní výchovy ve školách. Dále se aktivity věnovaly problematice vyrovnaného zpravodajství a analýze etnických konfliktů v regionálním tisku. Na konci října 2008 přijeli do Prahy na study trip Krymští novináři, kteří byli vybráni na základě jejich článků o etnickém konfliktu a jeho možných řešeních v regionálním krymském tisku, tyto články publikovali po absolvování červnových seminářů na téma Role médií ve zmírňování a prevenci etnických konfliktů na Krymu. V Praze se seznámili s předními osobnostmi české žurnalistiky – zpravodaji z válečných a konfliktních zón a absolvovali školení o zpravodajství z míst etnických konfliktů na Radio Free Europe / Radio Liberty.

2.     Prohlubovat znalosti o investigativní žurnalistice na východní a jižní Ukrajině

V srpnu 2008 společnost ČvT vybrala na základě vyhlášení soutěže 11 mladých ukrajinských novinářů z východní Ukrajiny, kteří poté dva měsíce pracovali na investigativních reportážích. Psali o místních problémech doněcké, luhaňské a dněpropetrovské oblasti pod vedením pěti místních zkušených novinářů. Na study trip do Prahy přijelo 5 nejúspěšnějších mladých novinářů a jeden z konzultantů. Novináři prošli tréninkem psaní investigativních článků a v závěrečném workshopu, spolu se 2 ukrajinskými a  2 českými odborníky, vylepšovali své články. Všechny investigativní reportáže byly publikovány v místních ukrajinských médiích.

3.     Zvyšovat povědomí české odborné veřejnosti o současné situaci na Ukrajině a zprostředkování kontaktů mezi českými a ukrajinskými odborníky – místní samosprávou, nevládními organizacemi a médii

V dubnu 2008 proběhla odborná přednáška ukrajinských expertů, zaměřená na problematiku krymských etnických konfliktů. Společnost Člověk v tísni po celý rok rozesílala měsíční přehledy politických událostí na Ukrajině na více než 400 emailových adres politiků, novinářů, představitelů neziskového sektoru apod. Pro seznámení se situací života a prací novinářů na Krymu podpořila společnost Člověk v tísni vydání tzv. Bílé knihy, která mapuje narušování svobody slova na krymském poloostrově.

Seminář o autonomii

.