Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Účast místních partnerství v plánování udržitelného rozvoje venkovských oblastí, zkušenosti Česka pro Ukrajinu

 

ČSOP Veronica (Český svaz ochránců přírody), 2010

Cílem projektu bylo předat znalosti a zkušenosti o udržitelném regionálním rozvoji prostřednictvím seminářů na Ukrajině a realizací studijních cest do České republiky. Tématicky se vzdělávání týkalo zejména udržitelného hospodaření s energií, místního zpracování ovoce, projektů místního rozvoje a udržitelného cestovního ruchu.  Exkurze zahrnuly mikroregiony na východní a severní Moravě a ve severních Čechách (Bojkovsko, Opavsko, Novojičínsko, Poodří, Frýdlantsko).

Vzdělávacích aktivit se zúčastnilo na Ukrajině 5 zkušených lektorů, při studijní cestě u nás (s výjezdem do Rakouska) vystoupila řada dalších lektorů a průvodců – zejména starostů a starostek a realizátorů představovaných modelových projektů.   Přednášky byly tlumočeny z češtiny do ukrajinštiny, neformální komunikace a diskuse probíhaly rusky bez tlumočení.

Seminářů na Ukrajině, ve Vinnici a v Luhansku,  se zúčastnilo 41 osob, dvou studijních cest celkem 30 osob. Úcastníci – zástupci venkovských samospráv a občanských sdružení -  získali kromě osobní zkušenosti i řadu prezentací a textů v ukrajinském jazyce. Ty využívají pro práci ve svých komunitách.  Výstupy projektu včetně návrhu cenných exkurzních tras jsou připraveny pro využítí v následných projektech.

Všechny zúčastněné organizace – partneři projektu  získaly řadu zkušeností pro rozvíjení spolupráce mezi českými a ukrajinskými NNO. Ukrajinskými partnery byly PARD Vinnica a Regionální agentura pro udržitelný rozvoj Luhansk. V Česku se partnerem realizátora stala Národní síť MAS.

Projekt byl podpořen v rámci Programu transformační spolupráce Ministerstva zahraničních věcí České republiky částkou 578 591,00 Kč.

Exkurze Gussing

Společné foto u fotovoltajky

.