Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Vzdělávací institut pro demokracii a občanskou společnost na východní Ukrajině, II. ročník, 2011

 

(Archivní článek, platnost skončena 31.01.2014.)

Centrum pro studium demokracie a kultury, Brno

V roce 2011 Ministerstvo zahraničních věcí ČR podpořilo dlouhodobý projekt CDK s názvem „Vzdělávací institut pro demokracii a občanskou společnost na východní Ukrajině, II. ročník.“

Projekt byl rozdělen do několika aktivit: základní kurz, pokračovací seminář I, pokračovací seminář II, praktický kurz, vydání studijní brožury a organizace desetidenního studijního pobytu (tzv. zimní školy CDK) pro pět nejlepších studentů v České republice.

Během základního kurzu v březnu 2011 se studenti věnovali tématům jako demokracie a fungování občanské společnosti, což byloprezentováno na zkušenostech České republiky z období demokratické tranzice a postupném růstu českého neziskového sektoru.

Pokračovací seminář I proběhl v květnu 2011 a studenti se dozvěděli o problematice dějin evropské integrace, institucích a politikách EU, rozšiřování EU směrem na východ, současném dění a tendencích v Unii.

Pokračovací seminář II se uskutečnil v září 2011; studenti se účastnili praktického semináře zaměřeného na psaní projektů, projektový a finanční management a hledání finančních zdrojů. Studenti, individuálně nebo ve skupině, připravili projektový záměr, o kterém diskutovali během praktického kurzu v listopadu. CDK obdrželo k hodnocení dvanáct projektových záměrů. Minimálně jeden studentský projekt byl po skončení projektu CDK podán k podpoře k britskému a americkému donorovi. Padesát studentů, kteří se účastnili přednášek celý rok a napsali testy, obdrželo certifikáty celoživotního vzdělávání.

Všichni studentu získali studijní brožuru s názvem „Občanská společnost: Návod k použití. Kde a jak hledat podporu“. Autoři knihy se snažili předat svoje zkušenosti z oboru. Publikace byla vydána a distribuována ukrajinským vydavatelem.

Pět nejúspěšnějších studentů získalo také možnost podniknout desetidenní studijní cestu do České republiky. Zde navštívili řadu institucí a organizací.

Finanční podpora Ministerstva zahraničních věcí ČR: 1 200 000 Kč.

.