Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Lotyš Nils Muižnieks zvolen novým komisařem Rady Evropy pro lidská práva

 

Parlamentní shromáždění Rady Evropy zvolilo dne 24. ledna 2012 novým komisařem Rady Evropy pro lidská práva Nilse Muižniekse, který je předsedou Evropské komise proti rasismu a intoleranci (ECRI) a bývalým lotyšským ministrem pro sociální integraci

Komisař pro lidská práva

 

Parlamentní shromáždění Rady Evropy zvolilo v rámci svého plenárního zasedání ve Štrasburku dne 24. ledna 2012 absolutní většinou 120 hlasů v prvním kole novým komisařem Rady Evropy pro lidská práva Nilse Muižniekse, který je předsedou Evropské komise proti rasismu a intoleranci (ECRI) a bývalým lotyšským ministrem pro sociální integraci. Muižnieks nahradí ve funkci na dalších šest let Švéda Thomase Hammarberga, kterému skončí mandát v březnu t.r. Muižnieks je prvním komisařem pocházejícím ze zemí východní Evropy.

Jeho protikandidáty byli Frans Timmermans z Nizozemska, bývalý ministr pro evropské záležitosti, který obdržel 92 hlasů, a belgický ombudsman Pierre-Yves Monette s 27 hlasy.

Komisař pro lidská práva je nezávislou institucí fungující v rámci Rady Evropy. Jeho posláním je podporovat lidská práva napříč členskými státy Rady Evropy. Činí tak prostřednictvím dialogu s vládami členských států, prostřednictvím doporučení činěných jednotlivým státům, jakož i monitorovacích misí. Vyjadřuje se k základním a aktuálním otázkám agendy lidských práv.

.