Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Ministři zahraničí členských států Rady Evropy podepsali výzvu k zákazu trestu smrti

 

Dne 10. října 2013 byla u příležitosti Světového dne proti trestu smrti vydána společná výzva ministrů zahraničních věcí 42 členských států Rady Evropy. Mezi signatáři je i ministr zahraničních věcí ČR Jan Kohout.

Signatáři vyjadřují své přesvědčení, že trest smrti by měl být jako nelidský zakázán, za všech okolností a po celém světě. Zdůrazňují, že "spravedlnost, která zabíjí, není spravedlností". Trest smrti je nejen netolerovatelným útokem na lidskou důstojnost, ale často jde ruku v ruce s porušováním lidských práv odsouzených a jejich rodin. Trest smrti navíc ani nemá žádný pozitivní vliv na prevenci kriminality a nijak nenapravuje újmu, kterou utrpěly oběti a jejich rodiny. Signatáři proto vyzývají členské státy, které ještě neratifikovaly smlouvu Rady Evropy o absolutním zákazu trestu smrti, aby tak učinily. Jedinou zbývající evropskou zemi, která trest smrti stále používá, vyzývají k vyhlášení moratoria na jeho výkon.

Rada Evropy, mezinárodní organizace na ochranu lidských práv, zákaz trestu smrti dlouhodobě podporuje. Opírá se přitom o mezinárodní smlouvy, které byly na její půdě sjednány a poté ratifikovány drtivou většinou jejích členských států.

Protokol č. 6 k Evropské úmluvě o lidských právech zakazuje trest smrti v době míru. Doposud jej ratifikovalo 46 ze 47 členských států Rady Evropy. Rusko, které na používání trestu smrti vyhlásilo moratorium, tento protokol podepsalo v r. 1997, ale dosud jej neratifikovalo. Jedinou evropskou zemí, která trest smrti stále používá, zůstává Bělorusko.

Protokol č. 13 k Evropské úmluvě o lidských právech, k jehož ratifikaci signatáři vyzývají, zakazuje trest smrti za všech okolností, tedy i v době války. Ze 47 členských států Rady Evropy jej doposud nepodepsaly Ázerbájdžán a Rusko. Arménie jej podepsala v r. 2006, ale dosud jej neratifikovala. Polsko jej podepsalo v r. 2002 a nedávno provedlo legislativní změny, které mu umožní jej ratifikovat v blízké budoucnosti.

.