Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Ve Štrasburku poprvé udělena Cena Václava Havla

 

Dne 30. září 2013 byla ve Štrasburku udělena historicky první Cena Václava Havla, jejím nositelem se stal běloruský kandidát, bojovník za lidská práva Aleš Bialiatski. Cenu převzala jeho manželka.

Cena Václava Havla

Dne 30. září 2013 byla ve Štrasburku udělena historicky první Cena Václava Havla, jejím nositelem se stal běloruský kandidát, bojovník za lidská práva Aleš Bialiatski. Cenu převzala jeho manželka.

Cenu nesoucí jméno bývalého československého a českého prezidenta počínaje letošním rokem uděluje Parlamentní shromáždění Rady Evropy (PACE) spolu s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charta 77 jednotlivcům či nevládním organizacím, bojujícím za lidská práva. Dohoda o vzniku této ceny podepsali zástupci těchto institucí letos v březnu v Černínském paláci.

Do tříčlenného finále byla vedle Bialiatskeho vybrána také Asociace mladých gruzínských právníků a čínská lidskoprávní organizace Rights Defence Network, a to z celkem 27 kandidátů. Porota se na jménu letošního vítěze shodla jednomyslně.

Vítěze, který mj. obdrží také finanční odměnu ve výši 60 tis. EUR, vybírají zástupci uvedených subjektů - předsedou poroty je předseda PACE Jean-Claude Mignon, členy mj. bývalý komisař pro lidská práva Thomas Hammarberg, polský disident Marek A. Nowitzki, předseda správní rady Nadace Charta 77 prof. František Janouch či člen správní rady Knihovny Václava Havla Martin Palouš.

Aleš Bialiatski si v současné době odpykává trest 4,5 roku nepodmíněného odnětí svobody, udělený za „daňové úniky značného rozsahu" v politicky vykonstruovaném procesu v roce 2011. Stalo se tak poté, co své lidskoprávní aktivity završil tvrdou kritikou běloruského režimu, pronesenou před jedním z výborů PACE v dubnu 2011. Bialitski je zakladatelem běloruského Centra lidských práv Viasna a místopředsedou Mezinárodní federace lidských práv (FIDH), historicky prvním zástupcem postsovětských států zvoleným do byra této organizace. Je držitelem švédské lidskoprávní ceny Per Anger, Ceny Lecha Walesy či americké ceny Human Rights Defenders. Spolu s organizací Viasna je držitelem ceny Homo Homini, udělované českou nevládní organizací Člověk v tísni.

Na počest laureáta letošní ceny organizuje Knihovna Václava Havla spolu s Nadací Charta 77 jednodenní mezinárodní konferenci s názvem Civic Society: Freedom Is Not To Be Taken for Granted. Konference se uskuteční v mezinárodním duchovním centru Pražská křižovatka ve středu 2. října 2013 za účasti zástupců všech finalistů Ceny Václava Havla.

.