Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Knihovna České komise pro UNESCO má v provozu nový on-line katalog

 

Nový on-line katalog části knihovny České komise pro UNESCO byl zprovozněn od začátku roku 2011.

Sekretariát České komise pro UNESCO spravuje knihovnu obsahující několik tisíc publikací a dokumentů s tematikou UNESCO. V současné době pokračuje elektronická katalogizace knihovního fondu, jež nyní zahrnuje zhruba třetinu z desetitisíce evidovaných titulů, knih i časopisů.

Do databáze lze vstupovat prostřednictvím internetové adresy, kde je také umístěn krátký návod, jak postupovat při hledání konkrétní publikace.

http://www.vkta.cz/unesco/baze.htm

Česká komise pro UNESCO také dlouhodobě spolupracuje s Národní knihovnou ČR ohledně digitálního přepisu starých rukopisů v rámci programu UNESCO s názvem „Paměť světa“ (Memory of the World). Tento program představuje vytváření registru, resp. kompendia dokumentů, rukopisů, ústních tradic, audiovizuálních materiálů a knihovnických a archivních sbírek všeobecné hodnoty. Česká republika přispěla do tohoto registru Kolekcí ruských, ukrajinských a běloruských emigrantských periodik z let 1918-1945 a Kolekcí středověkých rukopisů z období české reformace. Česká komise spolupracuje s Národní knihovnou ČR na implementaci programu Paměť světa UNESCO. Především se jedná o program na podporu digitalizace série Memoriae Mundi Bohemica, která je součástí velkých “Veřejných informačních služeb v knihovnách”. Tento program je financován Ministerstvem kultury ČR.

Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu již v roce 2009 spustila on-line Světovou digitální knihovnu (World Digital Library - WDL), která umožňuje přístup do archivů řady mezinárodních i národních knihoven. Jedná se o projekt expertů americké Kongresové knihovny a Alexandrijské knihovny v Egyptě, který je k dispozici v sedmi světových jazycích (angličtině, francouzštině, španělštině, portugalštině, ruštině, čínštině a arabštině). Z mapy na úvodní stránce lze vyhledávat podle regionu digitalizované knihy, scany map a rukopisů a také fotografie, filmy a další obrazové záznamy poskytnuté národními knihovnami, které jsou zapojeny do projektu. Více informací lze nalézt na webových stránkách WDL.

Adresa knihovny České komise pro UNESCO
Rytířská 31
110 00 Praha 1
tel.: 224 186 129

.