Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Ceny České sekce Mezinárodní hudební rady při UNESCO

 

Dne 12. února 2010 byly Českou sekcí Mezinárodní hudební rady při UNESCO uděleny čestná ocenění za významné dlouhodobější aktivity v oblasti české hudební kultury.

Česká sekce Mezinárodní hudební rady při UNESCO – Česká hudební rada – uděluje od roku 1994 každoročně čestná ocenění za významné dlouhodobější aktivity v oblasti české hudební kultury. Dne 12. února 2010 byly ceny předány v rámci orchestrálního koncertu České filharmonie v Rudolfinu flétnistce Janě Semerádové za její tvůrčí a badatelskou práci se souborem Collegium Marianum a dirigentu Peteru Vrábelovi za jeho tvůrčí vedení Orchestru BERG.

Česká hudební rada (ČHR) je českou sekcí Mezinárodní hudební rady při UNESCO, která spojuje 77 národních center a přibližně 40 významných mezinárodních organizací. České národní centrum sdružuje v současnosti 44 významných oborových sdružení. „Cena ČHR je udělována každoročně bez rozlišení kategorie za celoživotní práci nebo činnost. Pro zahraniční umělce se tato cena uděluje za propagaci české hudby v zahraničí,“přibližuje tajemnice ČHR Lenka Dohnalová a k tomu dodává: „Ceny po přestávce koncertu předá Lukáš Hurník, předseda ČHR, a já jako tajemnice ČHR.“ V roce 2008 získali cenu muzikolog Miloš Pokora a klavírista Daniel Wiesner, v roce 2007 cembalistka Zuzana Růžičková a časopis Talent.

Jana Semerádová studovala hru na příčnou flétnu na Pražské konzervatoři a konzervatoři v Birminghamu, barokní příčnou flétnu u W. Hazelzeta na Královské konzervatoři v Haagu. Na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze absolvovala Teorii a provozovací praxi staré hudby. Je laureátkou mezinárodních soutěží v Magdeburku a Mnichově. Vystupuje na významných evropských podiích, účinkuje také s dalšími soubory, které se věnují barokní hudbě, vyučuje na mistrovských kurzech v ČR i v zahraničí. Soustavně se zabývá barokní gestikou a deklamací, věnuje se rovněž baroknímu tanci a je uměleckou vedoucí souboru Collegium Marianum. Týnská vyšší odborná škola, založená v roce 1990, spolu s rezidenčním souborem Collegium Marianum významně přispívá k systematickému výzkumu i atraktivní koncertní realizaci tzv. staré hudby zejména z českých archivů. Za léta své existence navázala významné odborné i umělecké kontakty se zahraničními soubory a institucemi. Mezinárodní festival Letní slavnosti staré hudby a Barokní podvečery, jichž je Jana Semerádová dramaturgyní, patří k prestižním a dobře navštěvovaným ve svém oboru.


Slovenský dirigent, zakladatel a umělecký šéf Orchestru BERG Peter Vrábel je tvůrcem dramaturgické koncepce souboru. Orchestr BERG byl založen v roce 1995. Od té doby se stal významným tělesem přispívajícím
k rozšiřování repertoáru hudby 20. století v kvalitní interpretaci. Peter Vrábel aktivně spolupracuje se soudobou českou skladatelskou špičkou a mladými interprety. Systematicky rozšiřuje repertoár souboru o premiérová díla. Nahrál množství snímků pro Český rozhlas, hostuje v Národním divadle a je držitelem Ceny Gideona Kleina.

Více informací naleznete na internetových stránkách  www.chr.nipax.cz.

Pro více informací kontaktujte Institut umění – Divadelní ústav,
Barboru Kalošovou, Oddělení mezinárodní spolupráce a vnějších
vztahů / PR, E: barbora.kalosova@divadlo.cz, T: 224 809 196, M: 734 330 972

.