Ministerstvo zahraničních věcí ČR

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Česká republika bude hodnotit návrhy zápisů nemateriálního dědictví lidstva.

 

(Archivní článek, platnost skončena 08.12.2013.)

Česká republika byla začátkem prosince 2012 po tříletém úsilí zvolena do klíčového orgánu Mezivládního výboru na ochranu nemateriálního kulturního dědictví (The Intergovernmental Committee for the Safeguarding of the Intangible Cultural Heritage), tj. mezi 6 hodnotitelů návrhů na zápis do světového Reprezentativního seznamu nemateriálního dědictví lidstva. Více informací o tomto výboru lze nalézt i na internetovém portálu UNESCO: http://www.unesco.org/culture/ich/index.php?lg=en&pg;=home .

Na zasedání Mezivládního výboru na ochranu nemateriálního kulturní dědictví lidstva (Paříž, 3. až 7. prosince 2012), který je ustaven při UNESCO a rozhoduje mj. i o prohlášení nemateriálních kulturních statků za součást nemateriálního dědictví lidstva (Intangible Cultural Heritage), byla Česká republika zvolena po tříletém úsilí do jeho klíčového orgánu, tj. mezi 6 hodnotitelů návrhů na zápis do světového Reprezentativního seznamu nemateriálního kulturního dědictví lidstva.

Ministerstvo kultury ČR hodnotí toto zvolení jako velký úspěch české etnografie s tím, že se jedná o výsledek dlouhodobě konzistentních postojů českého státu v agendě Úmluvy UNESCO o zachování nemateriálního dědictví (Convention for the Safeguarding of Intangible Cultural Heritage) i o výsledek důsledné aplikace vládní Koncepce účinnější péče o tradiční lidovou kulturu a úspěch české kulturní diplomacie v rámci UNESCO.

Kromě ČR byly mezi hodnotitele dále zvoleny Španělsko, Japonsko, Peru, Maroko a Nigérie.

 

.