Ministerstvo zahraničních věcí ČR

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Oslavy Mezinárodního dne mateřského jazyka

 

Dne 21. února si Česká republika připomene prostřednictvím akcí městských knihoven Mezinárodní den mateřského jazyka, jehož smyslem je podporovat jazykové rozmanitosti a vícejazyčné vzdělávání a zároveň upozornit na význam mateřského jazyka.

V roce 1999 se organizace UNESCO rozhodla připomínat si každý rok po celém světě dne 21. února jako Mezinárodní den mateřského jazyka. V tento den v roce 1952 demonstrovali studenti v tehdejším pákistánském městě Dháce (nyní hlavní město Bangladéše) za uznání bengálštiny jako jednoho ze dvou národních jazyků. Při demonstraci bylo zastřeleno několik studentů.

Výběr z připravovaných akcí:

Knihovna manželů Tomanových v Rožmitále pod Třemšínem

Povídání s předškolními dětmi a žáky ZŠ o mateřském jazyku, o češtině a ústní lidové slovesnosti (koná se dne 20. 2. 2014).

Městská knihovna Dobříš

V rámci programu „Mezinárodní rok v knihovně“ se koná tematická výstava literatury a soutěž v knihovně i na webových stránkách knihovny s názvem „Chrám, tvrz či hnojiště???“

Městská knihovna v Praze

Několikrát do roka je vyhlašován Den pro výměnu knih, kdy čtenáři mohou přinést knihy, které už nepotřebují a vybrat si jiné. Při této příležitosti si popovídat o knihách s dalšími čtenáři a knihovníky. U příležitosti Mezinárodního dne mateřského jazyka se koná „Den pro výměnu slovníků, jazykových učebnic a cizojazyčných knih“.

Knihovna Kroměřížska

V rámci celoročního projektu dětského oddělení Zábavné kalendárium pořádá knihovna odpoledne plné her a zábavy s tématem Mezinárodního dne mateřského jazyka.

.