Ministerstvo zahraničních věcí ČR

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Panelová diskuse - Budoucnost rozhlasu: nové trendy u publika, financování a technologie

 

Společnost Sourcefabric ve spolupráci s Prague College a Sekretariátem České komise pro UNESCO uspořádala u příležitosti konání Světového dne rozhlasu dne 13. února 2014 panelovou diskusi - “Budoucnost rádia: nové trendy u publika, financování a technologie".

Generální konference UNESCO na svém 36. zasedání v roce 2012 prohlásila 13. únor za Světový den rozhlasu. Toto datum bylo zvoleno z iniciativy UNESCO, protože právě 13. února 1946 začala poprvé vysílat rozhlasová stanice OSN. V prosinci 2012 Valné shromáždění OSN schválilo vyhlášení Světového dne rozhlasu a vyzvalo všechny odborné organizace OSN a fondy nebo programy jejich partnerů, aby si tento den každoročně připomínaly. 

Cílem dne je zvýšit povědomí o významu rozhlasu jak u veřejnosti, tak u médií. Zlepšit mezinárodní spolupráci mezi provozovateli vysílání, podpořit hlavní rozhlasové sítě a rádia, jakož i přístup k informacím, svobodu projevu a rovnost mužů a žen v rozhlasovém i televizním vysílání.

Protože se rozhlas vyvíjel i v digitálním světě, je dnes nejrozšířenějším hromadným sdělovacím prostředkem. Stal se platformou pro veřejnou diskusi a pro izolované komunity a obyvatelstvo v ohrožení. Hraje klíčovou roli při nouzové komunikaci a zmírňování následků katastrof. Způsob, jak dnes můžeme rozhlas poslouchat, prošel mnoha změnami - od vysílání na dlouhých vlnách, přes nové počítačové programy až po chytré telefony.

Panelové diskuse se zúčastnili zástupci Radio 1, Radio Prague a společnosti Lagardere Active ČR, která zajišťuje provoz stanicím Frekvence 1, Evropa 2, BBC/Zet nebo Bonton.

 

.