Ministerstvo zahraničních věcí ČR

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Výstava POZNEJ SVĚTOVÉ DĚDICTVÍ UNESCO

 

Významné 40. výročí vzniku Úmluvy o ochraně světového dědictví UNESCO připomínal po celý letošní rok jubilejní 10. ročník putovní výstavy „Poznej světové dědictví UNESCO“, kterou pořádá volné sdružení fotografů a publicistů MEDIA IN pod záštitou České komise pro UNESCO (autorkou projektu je RNDr. Milena Blažková, vše o projektu naleznete na: www.unesco-mediain.cz ).

U zrodu Úmluvy o ochraně světového dědictví, podle které chrání zúčastněné země společně vybrané památky a přírodní celky světa, stála roku 1972 Organizace spojených národů pro vzdělání, vědu a kulturu (UNESCO). Pod názvem World Heritage Convention - Convention concerning the Protection of the World Cultural and Natural Heritage, byla Úmluva přijata 16. listopadu 1972 a podepsána v Paříži 23. listopadu 1972. Na jejím základě vznikl prestižní Seznam světového kulturního a přírodního dědictví (World Heritage List), do kterého jsou zapisovány památky s mimořádnými univerzálními hodnotami. V současné době figuruje na tomto prestižním Seznamu celkem 962 míst ze 157 zemí světa, z toho 12 míst v České republice. Úmluvu ratifikovalo celkem 190 zemí (stav ke dni 17.10.2012).

Výstava „Poznej světové dědictví UNESCO“, součást stejnojmenného projektu, který rozšiřuje povědomí o jedinečnosti památek UNESCO a zdůrazňuje nutnost je společně chránit a zachovat pro budoucí generace s těmito kulturními a přírodními unikáty seznamuje  nejširší veřejnost již deset let. Letošní zakončení putování výstavy po památkách České republiky spojené s oslavou 40. výročí Úmluvy o ochraně světového dědictví se uskuteční v Praze, ve středu 21. listopadu 2012, v 17:00 hod., v Mramorovém sále Clam-Gallasova paláce, 2. patro (adresa: Husova 20, Praha 1 – Staré Město). Akci pořádá MEDIA IN (produkce výstavy Poznej světové dědictví UNESCO) spolu se Sekretariátem České komise pro UNESCO a společností pro vzdělávání Comenium o.p.s. Výstava fotografií zůstane v Clam-Gallasově paláci do pátku 30. listopadu 2012. Zahájení výstavy se mají zúčastnit vybraní odborníci spolu s partnery projektu a dalšími významnými hosty. Výstavou fotografií provede autorka projektu Poznej světové dědictví UNESCO.

Přijměte pozvání do nejkrásnějších míst světa.

* * * * *

Více informací může jménem pořadatele poskytnout RNDr. Milena Blažková, autorka putovní výstavy ( www.unesco-mediain.cz nebo e-mail: mediain@volny.cz ). Další zajímavé informace lze nalézt i na dále uvedených internetových adresách:

40. výročí vzniku Úmluvy: http://whc.unesco.org/en/40years/

Seznam světového dědictví UNESCO:http://whc.unesco.org/en/list

Národní památkový úřad - NPÚ: http://www.npu.cz/pro-odborniky/pamatky-a-pamatkova-pece/zakony-mezinarodni-dokumenty/mezinarodni-dokumenty/unesco/

http://www.tourism.cz/encyklopedie/objekty1.phtml?id=106224

http://www.google.cz/intl/cs/landing/unesco/

http://www.youtube.com/watch?v=zqLpGAB0Jx8

Místa českého dědictví UNESCO: http://www.unesco-czech.cz/ a další.

.