Ministerstvo zahraničních věcí ČR

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

„Voda pro život“ - Mezinárodní rok vodní spolupráce 2013

 

Téma „Voda pro život“, jež pro příští rok 2013 OSN vyhlásilo jako mezinárodní rok (International Year of Water Cooperation 2013 - A/RES/65/154 UN), představuje hlavní téma školního roku 2012/2013 mj. i v rámci nadcházejícího „týdne škol UNESCO“ pořádaného sítí Přidružených škol UNESCO.

Síť Přidružených škol UNESCO, která je známá i pod zkratkou ASPnet (UNESCO Associated Schools Project Network), se bude vodní problematikou zabývat i mimo rámec „týdne škol UNESCO“. Budou probíhat rovněž doprovodné akce mj. i v souvislosti s přípravou výročního setkání škol 2013 (termín i místo budou dále upřesněny). Výroční setkání má proběhnout i za spolupráce s Akademií věd ČR, v rámci projektu Centra výzkumu globálních změn Czech Globe centrum -http://www.czechglobe.cz/. Připravuje se uskutečnění přednášky ředitele Centra výzkumu globální změn AV ČR, v.v.i., prof. RNDr. Ing. Michal V. Marek, DrSc.. Tato přednáška na téma Problematika udržitelného rozvoje ve světle globálních změn se bude věnovat i tématu „Voda pro život“.

Jednotlivé cíle/témata, kterým se věnují školy ASPnet, včetně tématu „Voda pro život“, byly určeny při konzultacích mezi Sekretariátem České komise pro UNESCO, členy Výkonného výboru ČK i koordinátorkou sítě ASPnet. Přitom se vycházelo i ze skutečnosti, že právě rok 2013 OSN vyhlásilo jako mezinárodní rok - International Year of Water Cooperation 2013 (A/RES/65/154 UN). Více informací o tomto mezinárodním roku lze nalézt i na internetovém portálu UNESCO ve článku s názvem „UN International Year of Water Cooperation 2013“, kde budou k dispozici daké další odkazy.

http://www.unesco.org/new/en/natural-sciences/ioc-oceans/single-view-oceans/news/un_international_year_of_water_cooperation_2013/.

UN International Year of Water Cooperation 2013

The side event, organized in the framework of the UN-Water Day at Rio+20, aims at raising awareness about the UN IYWC and the opportunities that this year-long event will bring along for Member States and other stakeholders

In December 2010 the United Nations General Assembly (UNGA) declared the year 2013 as the United Nations International Year of Water Cooperation (A/RES/65/154) based on a proposal from a group of countries initiated by Tajikistan. UN-Water members agreed that World Water Day on 22 March 2013 will be dedicated to the same theme. In August 2011 UNESCO was officially appointed by UN-Water to lead the preparations for this International Year and the World Water Day in 2013.

.