Ministerstvo zahraničních věcí ČR

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Zasedání 37. Generální konference UNESCO

 

Ve dnech 5. – 20. listopadu 2013 proběhlo zasedání Generální konference UNESCO, nejvyššího orgánu organizace, která se skládá ze zástupců všech členských států a koná se jednou za dva roky. Hlavními body 37. zasedání bylo přijetí návrhů programu a rozpočtu na léta 2014-2017, potvrzení nominace I. Bokovové jako generální ředitelky UNESCO či volby do Výkonné rady a subsidiárních orgánů organizace.

Dne 5. listopadu byla v Paříži slavnostně zahájena 37. Generální konference UNESCO za přítomnosti šéfů států a vlád členských států (mimo jiné i dánské princezny Marie). Konferenci slavnostně zahájila Katalin Bogyay, velvyslankyně a stálá představitelka Maďarska při UNESCO a zároveň předsedkyně 36. zasedání GK.

Po představení skladby „Va, Pensiero" z opery Nabucco na oslavu 200. výročí italského skladatele Giuseppe Verdiho, vystoupila se svým prohlášením předsedkyně výkonné rady, Alessandra Cummins a generální ředitelka UNESCO, Irina Bokovová. V odpoledních hodinách bylo zvoleno nové předsednictvo GK, v jehož čele stala Čína. ČR byla zvolena do funkce jednoho z místopředsedů GK.

ČR byla na mezinárodním setkání reprezentována mimo jiné i Petrem Gazdíkem, předsedou České komise pro UNESCO,  M. Chatardovou, Stálou představitelku ČR při UNESCO a zástupci z resortů MK, MŠMT, MV a MŽP. Vedoucím delegace je Petr Solský, náměstek ministra vnitra ČR.

V rámci všeobecné rozpravy dne 7. listopadu česká delegace přednesla národní projev, ve kterém ocenila návrhy rozpočtu na léta 2014 – 2015, který počítá se snížením výdajů z rozpočtu organizace. Kromě zdůraznění priorit vzdělávání, kulturní diverzifikace a Světového kulturního dědictví, podpořila vznik iniciativy Geologických parků a pokračování programu Man and Biosphere.

ČR byla zvolena do tří subsidiárních orgánů UNESCO – Právního výboru pro 38. zasedání Generální konference, Mezivládní rady řízení sociálních transformací (MOST) a Výkonného výboru Mezinárodní kampaně za zřízení Núbijského muzea v Asuánu a Národního muzea egyptské civilizace v Káhiře.

.