Ministerstvo zahraničních věcí ČR

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Vrak Titaniku nyní pod ochranou UNESCO

 

(Archivní článek, platnost skončena 17.04.2013.)

Sto let po potopení Titaniku se jeho vrak dostal 15. dubna pod záštitu Úmluvy UNESCO o ochraně podvodního kulturního dědictví (Underwater Cultural Heritage). Titanik se nachází v mezinárodních vodách a žádný stát nemůže požadovat exklusivní pravomoc nad tímto statkem. Členské státy Úmluvy nyní mohou zakázat ničení, drancování, prodej či rozptýlení objektů nalezených v rámci tohoto statku, dále pak přijmout opatření na ochranu vraku, zabavit objekty z něj získané nelegálně a uzavřít přístavy lodím, které vykonávají činnost v rozporu s principy Úmluvy. Úmluva pokrývá pouze kulturní statky, které se nacházejí pod vodou více jak sto let.

Úmluva na ochranu podvodního kulturního dědictví byla přijata v roce 2001 Generální konferencí UNESCO a jejím cílem je lepší ochrana vraků, krasových jeskyní či dalších kulturních statků nacházejících se pod vodou. Cílem Úmluvy je také zlepšit přístup veřejnosti k tomuto kulturnímu dědictví a podporovat archeologické průzkumy.

Příspěvek k potopení Titanicu v angličtině ( Titanic now protected by UNESCO. Director-General calls for remembrance and protection ) lze nalézt i na webových stránkách UNESCO: http://www.unesco.org/new/en/culture/themes/underwater-cultural-heritage/dynamic-content-single-view/news/titanic_now_protected_by_unesco_director_general_calls_for_remembrance_and_protection/ .

.