Ministerstvo zahraničních věcí ČR

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Představitelé V4 a SI debatovali v Praze o budoucnosti kohezní politiky

 

(Archivní článek, platnost skončena 30.03.2013.)

Praha, 22. března 2012: Představitelé zemí Visegrádské skupiny a Slovinska se setkali v Praze, aby jednali o nové podobě politiky soudržnosti. Zástupci pěti zemí neformálně debatovali o svých pozicích a nastavení podmínek pokračování kohezní politiky v dalších sedmi programových letech 2014-20. Na závěr přijali společnou deklaraci, která bude prezentována při nejbližších jednáních v rámci EU. Setkání proběhlo v konferenčních prostorách Staroměstské radnice.

V současnosti v Evropské unii i jednotlivých členských státech probíhají intenzivní vyjednávání o tom, jaké priority bude kohezní politika v příštím období naplňovat a jakým způsobem se bude financovat. Ministerstvo pro místní rozvoj klade při těchto přípravách důraz na spolupráci se zeměmi V4 a Slovinska, která posiluje hlas střední Evropy v rámci evropských institucí.

Půldenní odpolední setkání bylo uzavřeno přijetím společné deklarace, která zdůrazňuje význam kohezní politiky pro rozvoj regionů, posílení jednotného trhu, integrovaný územní rozvoj i pro snižování dopadů krize. Text deklarace obsahuje konkrétní návrhy na slaďování postupu při přípravě podmínek nové kohezní politiky 2014-20 a pro aktuální vyjednávání s Evropskou komisí. Společné závěry bude Česká republika jako předsedající země V4 prezentovat na nejbližší dubnové Radě pro obecné záležitosti všem 27 zemím EU.

Zdroj: Ministerstvo pro místní rozvoj ČR

Více na www.mmr.cz

.