Ministerstvo zahraničních věcí ČR

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Summit předsedů vlád zemí V4

 

(Archivní článek, platnost skončena 26.06.2013.)

Předsedové vlád zemí Visegrádské čtyřky se na závěr českého předsednictví sešli dne 22.6.2012 v Praze.

Jedním z hlavních výstupů dnešního summitu byl společný dopis premiérů Petra Nečase, Viktora Orbána, Donalda Tuska a Roberta Fica šéfům nejvyšších orgánů Evropské unie, který shrnuje společné klíčové priority před červnovým jednáním Evropské rady.

Dopis adresovaný předsedům Evropské rady Hermannovi Van Rompuyovi, Evropské komise José Barrosovi a Evropského parlamentu Martinovi Schulzovi vyjadřuje postoj zemí Visegrádské skupiny k aktuální situaci v eurozóně a Evropské unii. „Dopis shrnuje naše společné klíčové priority,“ řekl předseda české vlády Petr Nečas.

Předsedové vlád Česka, Maďarska, Polska a Slovenska se v dopise shodují na nezbytnosti postupovat ve strukturálních reformách a fiskální konsolidaci na národní úrovni. Cílem je nalézt nejvhodnější nástroje pro podporu zaměstnanosti a růstu a dlouhodobé udržení konkurenceschopnosti členských zemí. Vyzývají proto k diskuzi o možnostech restartování ekonomického růstu. „Věříme, že těmito úvahami a návrhy můžeme konstruktivně přispět k úspěchu našeho společného úsilí identifikovat nové prvky růstu,“ píší premiéři v dopise.

Jako jeden ze způsobů dosažení těchto cílů vidí země V4 v hlubokých strukturálních reformách na vnitrostátní úrovni. Zdůrazňují také dokončení jednotného evropského trhu jako předpoklad pro budoucí růst v Unii, s čímž souvisí i snižování regulatorní a administrativní zátěže. Jako důležitý nástroj uvádí v dopise rovněž víceletý finanční rámec na roky 2014 - 2020. Cílem politiky soudržnosti by pak mělo být odstranění rozdílů mezi více a méně rozvinutými regiony a členskými státy.

Premiéři ocenili české předsednictví

Předsedové vlád zemí V4 na dnešním summitu vyhodnotili také české předsednictví ve skupině, které se chýlí ke konci. Zároveň projednali program nastupujícího polského předsednictví. České předsednictví se zaměřilo na úzkou spolupráci nad evropskými tématy. Výsledkem této koordinace je například společný postup v otázkách kohezní politiky při jednáních o novém rozpočtovém rámci EU na léta 2014 – 2020.

Vyjádřili jsme hluboké uznání vůči České republice a osobě pana premiéra. Přichystal pro nás skvělé výsledky, byl i skvělým lídrem,“ uvedl maďarský premiér. Zdůraznil, že vedle reforem je důležité se zaměřit na renovaci. Varoval před dalším zadlužováním, kterému lze podle něj předejít řešením otázek do budoucna. „České předsednictví bylo úspěšné z toho důvodu, že se zaměřilo na otázky budoucnosti,“ prohlásil Viktor Orbán. „Roční české předsednictví bylo pragmatické a věcné,“ zhodnotil rovněž slovenský premiér Robert Fico uplynulý rok.

Spolupráce na úrovni V4 funguje výborně

Všichni čtyři premiéři se také shodli na silné spolupráci v rámci Visegrádské skupiny a jejím dobrém fungování v rámci koordinace společných postupů. „V4 se jednoznačně osvědčila jako dobrá platforma pro koordinaci našich postojů v celé řadě oblastí,“ prohlásil předseda vlády ČR Petr Nečas. „Výsledek ve formě dopisu je důkazem, že tato spolupráce je možná,“ řekl po jednání summitu též premiér Polska Donald Tusk.

Zdroj: www.vlada.cz

Společný dopis Joint Letter

Společné prohlášení Joint Statement

 

 

 

přílohy

V4_summit_dopis_final_cz.pdf 62 kB pdf (Acrobat dokument) 25.6.2012

V4_letter_EC_June_2012_signed_1_.pdf 1 MB pdf (Acrobat dokument) 25.6.2012

_20120622_V4_summit_spolecne_stanovisko.pdf 498 kB pdf (Acrobat dokument) 25.6.2012

_20120622_V4_Summit_Joint_Statement.pdf 471 kB pdf (Acrobat dokument) 25.6.2012

.