Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

ČR přijata do Výboru pro rozvojovou pomoc (DAC) OECD, elitního klubu dárcovských zemí

 

Dne 14. května 2013 se v Paříži konalo 964. zasedání Výboru pro rozvojovou pomoc OECD (Development Assistance Committee - DAC), na kterém byla ČR přijata za plnoprávného člena tohoto výboru. Završil se tím dlouholetý proces zkvalitňování spolupráce ČR s rozvojovými zeměmi a jeho sledování ze strany OECD.

„Výsledky, kterých ČR dosáhla od roku 1995 v oblasti zahraniční rozvojové spolupráce a humanitární pomoci, inspirovaly počátkem tohoto roku OECD k oslovení ČR za účelem zahájení přístupových jednání. Sama skutečnost, že jsme za necelé tři měsíce zvládli testy na úrovni světového standardu je pro Českou republiku velkým úspěchem“, řekl Jiří Schneider, 1. náměstek ministra zahraničních věcí ČR, který vedl delegaci na zasedání.

V rámci zasedání DAC proběhla diskuse o českém systému zahraniční rozvojové spolupráce. Následně bylo členství ČR v DAC formálně schváleno. Tímto krokem se Česká republika stala členem výboru s platností od 14. května 2013.

„Členství je výzvou nejen pro Ministerstvo zahraničních věcí ČR, ale i pro soukromý a nevládní sektor, aby naše projekty v rozvojových zemích byly účelné, dlouhodobě efektivní a pro všechny zúčastněné partnery prospěšné“, potvrdil náměstek ministerstva zahraničních věcí pro ekonomiku Tomáš Dub, který je za rozvojovou spolupráci odpovědný.

.