Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Světový humanitární den 2013

 

(Archivní článek, platnost skončena 13.08.2014.)

Světový humanitární den se slaví 19. srpna – ve výroční den pumového útoku na ústředí OSN v Bagdádu, při němž v srpnu 2003 zahynulo 22 humanitárních pracovníků OSN, včetně zvláštního představitele GT OSN v Iráku, jímž byl brazilský diplomat Sergio Vieira de Mello.

Cílem Světového humanitárního dne je připomenout trvající humanitární problémy ve světě, představit práci humanitárních organizací i jednotlivců a vzpomenout těch obětavých lidí, kteří byli při pomoci druhým napadeni či dokonce připraveni o život.

V letošním roce zahájí OSN během Světového humanitárního dne globální kampaň na podporu slov, jež pojmenovávají skutečnosti, kterých se světu nedostává – jako je „lidskost“ (humanity), „akce“ (action) nebo „voda“ (water). Komerční společnosti i jednotliví mecenáši budou moci prostřednictvím sociálních médií či sms-ky takové slovo sdílet a podpořit dobrovolnou finanční částkou, jež bude věnována na pomoc trpícím lidem v Sýrii i mnoha dalších zemích prostřednictvím krizových fondů OSN. Kampaň osvětluje následující video: http://bit.ly/190r6Oz.

Pro bližší informace ke kampani sledujte 19. srpna www.unocha.org.

V Praze se v souvislosti se Světovým humanitárním dnem uskuteční setkání českých humanitárních pracovníků s novináři, které ve čtvrtek 15. srpna od 10 hod. pořádají v kině Atlas nevládní humanitární organizace ADRA, Člověk v tísni, Charita ČR a Lékaři bez hranic.

 

Dopis humanitární koordinátorky OSN ke Světovému humanitárnímu dnu 2013

Základní informace o humanitární pomoci ČR

přílohy

Letter_from_USG_Amos_on_World_Humanitarian_Day_on_August... 240 kB pdf (Acrobat dokument) 12.8.2013

FactSheetHP_CZ_2013.doc 30 kB doc (Word dokument) 12.8.2013

.