Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Srbsko

 

Srbsko prochází od roku 2000 ekonomickou transformací, jejímž cílem je překonat dědictví ekonomické izolace a války. Nejdůležitějším výsledkem i oceněním dosavadního pozitivního rozvoje Srbska, a zároveň impulsem do budoucnosti, je udělení statusu kandidátské země EU (oficiálně potvrzené v březnu 2012). Země však stále čelí např. vysoké nezaměstnanosti a dalším ekonomickým a sociálním problémům. Na žebříčku UNDP dle indexu lidského rozvoje je Srbsko 64. ze 187 zemí.

Dle Koncepce zahraniční rozvojové spolupráce (ZRS) ČR na léta 2010 – 2017 je Srbsko zařazeno do širší skupiny prioritních zemí, mezi tzv. projektové země. ZRS ČR se Srbskem je dlouhodobě směřována do sektoru zdravotnictví, dalším prioritním sektorem je zásobování vodou a sanitce a zemědělství. Geograficky je ZRS ČR v Srbsku zaměřena na region Sandžak, kde ČR podporuje především muslimskou menšinu, a Šumadija.

Kromě rozvojových projektů v gesci České rozvojové agentury (ČRA) jsou v Srbsku rovněž realizovány malé lokální projekty při zastupitelském úřadu (ZÚ), projekty transformační spolupráce v gesci Ministerstva zahraničních věcí, projekty „Aid for Trade“ Ministerstva průmyslu a obchodu a kosovským studentům jsou nabízena vládní stipendia.

Přehledy projektů ZRS ČR v Srbsku

V příloze jsou uvedeny přehledy rozvojových projektů realizovaných v Srbsku v roce 2013 a v roce 2014. více ►

Podpis Dohody mezi vládou ČR a vládou Srbské republiky o rozvojové spolupráci

Dne 24. července 2013 byla v Bělehradě podepsána Dohoda mezi vládou České republiky a vládou Srbské republiky o rozvojové spolupráci. více ►

.