Ministerstvo zahraničních věcí ČR

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Světový humanitární den 2013

 

Světový humanitární den se slaví 19. srpna – ve výroční den pumového útoku na ústředí OSN v Bagdádu, při němž v srpnu 2003 zahynulo 22 humanitárních pracovníků OSN, včetně zvláštního představitele GT OSN v Iráku, jímž byl brazilský diplomat Sergio Vieira de Mello.

Cílem Světového humanitárního dne je připomenout trvající humanitární problémy ve světě, představit práci humanitárních organizací i jednotlivců a vzpomenout těch obětavých lidí, kteří byli při pomoci druhým napadeni či dokonce připraveni o život.

V letošním roce zahájí OSN během Světového humanitárního dne globální kampaň na podporu slov, jež pojmenovávají skutečnosti, kterých se světu nedostává – jako je „lidskost“ (humanity), „akce“ (action) nebo „voda“ (water). Komerční společnosti i jednotliví mecenáši budou moci prostřednictvím sociálních médií či sms-ky takové slovo sdílet a podpořit dobrovolnou finanční částkou, jež bude věnována na pomoc trpícím lidem v Sýrii i mnoha dalších zemích prostřednictvím krizových fondů OSN. Kampaň osvětluje následující video: http://bit.ly/190r6Oz.

Pro bližší informace ke kampani sledujte 19. srpna www.unocha.org.

V Praze se v souvislosti se Světovým humanitárním dnem uskuteční setkání českých humanitárních pracovníků s novináři, které ve čtvrtek 15. srpna od 10 hod. pořádají v kině Atlas nevládní humanitární organizace ADRA, Člověk v tísni, Charita ČR a Lékaři bez hranic.

 

Dopis humanitární koordinátorky OSN ke Světovému humanitárnímu dnu 2013

Základní informace o humanitární pomoci ČR

přílohy

Letter_from_USG_Amos_on_World_Humanitarian_Day_on_August... 240 kB pdf (Acrobat dokument) 12.8.2013

FactSheetHP_CZ_2013.doc 30 kB doc (Word dokument) 12.8.2013

.