Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Náměstek Svoboda přijal irácké soudce

 

Náměstek ministra zahraničí pro otázky právní a konzulární Pavel Svoboda přijal dne 8.12.2004 v Černínském paláci skupinu 46 iráckých soudců, kteří jsou v České republice na studijním pobytu.(16:30,7.12.2004)

foto: náměstek Svoboda s iráckými soudci Náměstek ministra zahraničí pro otázky právní a konzulární Pavel Svoboda přijal dne 8.12.2004 v Černínském paláci skupinu 46 iráckých soudců, kteří jsou v České republice na studijním pobytu.

Pro irácké soudce je v Praze připraven dvoutýdenní intenzivní studijní program pod názvem " Soudnictví v demokratické společnosti", jehož obsahem jsou přednášky a semináře s tématy např. role soudce v demokracii, soudní nezávislost, soudy a media etc. Do programu jsou rovněž zařazeny návštěvy soudních institucí v ČR.

Studijní program realizuje nezisková organizace CEELI Institut (Central European and Eurasian Law Initiative), která byla založena Americkou advokátní komorou (American Bar Association) v březnu 2000. Institut pořádá kurzy semináře pro české i zahraniční soudce, právníky a další osoby zainteresované v reformách právních systémů za účelem dalšího studia a výzkumu dané problematiky.

Studijní program pro celkem 200 iráckých soudců vznikl za podpory Mezinárodního Konsorcia pro právní pomoc (International Law Assistance Consortium, ILAC), britské vlády a MZV ČR. Probíhá ve 4 etapách vždy po 50 účastnících. První kurz pro 50 Iráčanů se uskutečnil v září 2004, druhý se realizuje od 26.11. do 10.12.2004, další budou pokračovat v roce 2005.

Česká republika se prostřednictvím MZV poskytuje projektu diplomatickou a logistickou podporu a také se podílí na hrazení části finančních nákladů studijního programu ve výši 416.000,- Kč. Tato podpora je součástí dlouhodobé koncepce české transformační pomoci Iráku, na jejíž realizaci Česká republika z iniciativy MZV v roce 2004 vyčlenila 12 mil. Kč. Transformační pomoc zahrnuje odborné stáže, stipendia, výměnné pobyty, oborová školení pro irácké studenty, odborníky a experty, kteří za tímto účelem přijíždějí do ČR. Její součástí je rovněž zpracování projektových plánů a odborných studií pro obnovu Iráku.



Související odkazy:

.