Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Náměstek Svoboda přijal irácké soudce

 

Náměstek ministra zahraničí pro otázky právní a konzulární Pavel Svoboda přijal dne 8.12.2004 v Černínském paláci skupinu 46 iráckých soudců, kteří jsou v České republice na studijním pobytu.(16:30,7.12.2004)

foto: náměstek Svoboda s iráckými soudci Náměstek ministra zahraničí pro otázky právní a konzulární Pavel Svoboda přijal dne 8.12.2004 v Černínském paláci skupinu 46 iráckých soudců, kteří jsou v České republice na studijním pobytu.

Pro irácké soudce je v Praze připraven dvoutýdenní intenzivní studijní program pod názvem " Soudnictví v demokratické společnosti", jehož obsahem jsou přednášky a semináře s tématy např. role soudce v demokracii, soudní nezávislost, soudy a media etc. Do programu jsou rovněž zařazeny návštěvy soudních institucí v ČR.

Studijní program realizuje nezisková organizace CEELI Institut (Central European and Eurasian Law Initiative), která byla založena Americkou advokátní komorou (American Bar Association) v březnu 2000. Institut pořádá kurzy semináře pro české i zahraniční soudce, právníky a další osoby zainteresované v reformách právních systémů za účelem dalšího studia a výzkumu dané problematiky.

Studijní program pro celkem 200 iráckých soudců vznikl za podpory Mezinárodního Konsorcia pro právní pomoc (International Law Assistance Consortium, ILAC), britské vlády a MZV ČR. Probíhá ve 4 etapách vždy po 50 účastnících. První kurz pro 50 Iráčanů se uskutečnil v září 2004, druhý se realizuje od 26.11. do 10.12.2004, další budou pokračovat v roce 2005.

Česká republika se prostřednictvím MZV poskytuje projektu diplomatickou a logistickou podporu a také se podílí na hrazení části finančních nákladů studijního programu ve výši 416.000,- Kč. Tato podpora je součástí dlouhodobé koncepce české transformační pomoci Iráku, na jejíž realizaci Česká republika z iniciativy MZV v roce 2004 vyčlenila 12 mil. Kč. Transformační pomoc zahrnuje odborné stáže, stipendia, výměnné pobyty, oborová školení pro irácké studenty, odborníky a experty, kteří za tímto účelem přijíždějí do ČR. Její součástí je rovněž zpracování projektových plánů a odborných studií pro obnovu Iráku.Související odkazy:

.