Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

ČR se stala členem Výboru pro rozvojovou pomoc OECD

 

Dne 14. května 2013 se v Paříži konalo 964. zasedání Výboru pro rozvojovou pomoc OECD (Development Assistance Committee - DAC), na kterém byla ČR přijata za plnoprávného člena DAC.

V rámci zasedání DAC proběhla diskuse o českém systému zahraniční rozvojové spolupráce, po níž následovalo formální přijetí České republiky do Výboru pro rozvojovou pomoc. Vedoucím delegace ČR na zasedání byl pan Jiří Schneider, 1. náměstek ministra zahraničních věcí.

Česká republika se v roce 1995 stala první z reformujících se zemí střední a východní Evropy, která dosáhla členství v OECD. V letošním roce se ČR jako první z nových členských zemí EU stala plnoprávným členem DAC. Členství v tomto výboru je významným uznáním úspěchů, kterých ČR dosáhla od roku 1995 v oblasti zahraniční rozvojové spolupráce a humanitární pomoci.

Dvoustranné i mnohostranné rozvojové aktivity, kterým se ČR dlouhodobě věnuje, jsou zaměřeny na zlepšování životní situace obyvatel 10 prioritních zemí. Jedná se o Afghánistán, Bosnu a Hercegovinu, Etiopii, Moldavsko a Mongolsko (země s programem spolupráce), a dále o Gruzii, Kambodžu, Kosovo, Palestinu a Srbsko (země, v nichž spolupráce probíhá na bázi jednotlivých projektů). Z hlediska sektorového zaměření se ČR věnuje posilování kapacit státní správy a podpoře občanské společnosti ve světě, ale i zásobování vodou, zemědělství, ochraně životního prostředí, výrobě a dodávkám energie, jakož i aktivitám v oblasti vzdělávání a zdravotnictví.

K přijetí ČR do Výboru vydal také DAC své tiskové prohlášení.

.