Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Náměstek T. Dub se dne 16. října zúčastnil Evropských rozvojových dnů v Bruselu

 

(Archivní článek, platnost skončena 31.07.2013 / 10:30.)

Ve dnech 16. a 17. října 2012 proběhly v Bruselu Evropské rozvojové dny (European Development Days – EDD), každoroční významná událost evropské rozvojové komunity. EDD tvoří platformu pro diskusi o klíčových rozvojových tématech, kterou organizuje Evropská komise ve spolupráci s příslušnou předsednickou zemí EU jednou ročně. Vedoucím delegace ČR na Evropských rozvojových dnech byl náměstek ministra zahraničních věcí pan Tomáš Dub.

V letošním roce EDD organizovala Evropská komise a CY PRES a zúčastnily se jich, obdobně jako v předchozích letech, představitelé vlád ČS EU i partnerských zemí třetího světa, členové Evropského parlamentu, zástupci rozvojových finančních institucí, nevládních organizací a další aktéři občanské společnosti, reprezentanti podnikatelských platforem i soukromého sektoru.

Ústředním tématem letošních EDD se stal "Inkluzivní a udržitelný růst pro rozvoj lidstva“ V průběhu dvou dnů bylo zorganizováno 24 odborných panelů. Akce pořádané v rámci letošních EDD byly tematicky rozděleny do 3 hlavních bloků:

1) Potravinové zabezpečení, udržitelné zemědělství a podpora odolnosti rozvojových zemí

2) Zapojení soukromého sektoru do rozvojových politik

3) Podpora inkluzivního růstu

Na jednání vystoupili José Manuel Barroso, předseda Evropské komise a Andris Piebalgs, člen Evropské komise pověřený agendou zahraniční rozvojové spolupráce. Z dalších významných hostů se zůčastnili: Dr. Thomas Boni Yayi, prezident Republiky Benin, současný předseda Africké Unie, Armando Emílio Guebuza, prezident Mozambiku, Macky Sall, prezident Senegalu, Demetris Christofias, prezident Kyperské republiky a Mohamed Ould Abdel Aziz, prezident Mauretánie.

Náměstek T.Dub se v rámci EDD zúčastnil i koordinační schůzky vedoucích delegací zemí V-4, na které byla projednávána aktuální témata rozvojové agendy EU, například podpora transformační spolupráce. T.Dub se dále v rámci EDD pracovně  setkal také s poslankyní Evropského Parlamentu paní Evou Joly, předsedkyní Výboru pro rozvoj (DEVE).

.