Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Nový rámec rozvojové spolupráce EU na léta 2014–20

 

(Archivní článek, platnost skončena 19.05.2013.)

Dne 14. května 2012 se ministr zahraničních věcí ČR Karel Schwarzenberg zúčastnil jednání Rady EU pro zahraniční věci ve formátu ministrů pro rozvoj. V jejím průběhu byly m.j. přijaty dva texty závěrů Rady – k budoucnosti rozvojové politiky EU („Agenda for change“) a k budoucnosti rozpočtové podpory třetím zemím - které představují nový rámec rozvojové spolupráce EU pro příští finanční perspektivu 2014-20.

Hlavními pilíři spolupráce s partnerskými zeměmi má být jednak posílený důraz na dobrou správu věcí veřejných a dodržování demokratických a  lidskoprávních principů, včetně prvků podmíněnosti pomoci EU v tomto směru, a jednak dosažení udržitelného a inkluzivního růstu. EU se rovněž zaměří na koncentraci pomoci tam, kde může mít největší dopad, a také na větší koordinaci Unie a členských států při poskytování pomoci.

Ministr zahraničních věcí ČR  v průběhu jednání ocenil hotový text závěrů Rady, který správně podtrhuje význam dobrého vládnutí, připomněl neoddělitelnost rozvojové a zahraniční politiky a potřebu využívat v rozvojové spolupráci EU transformační zkušenosti členských států.

Council conclusions "Agenda for Change"

Council conclusions on Budget Support

přílohy

CC_agenda_for_change.pdf 128 kB pdf (Acrobat dokument) 22.5.2012

CC_budget_support.pdf 108 kB pdf (Acrobat dokument) 22.5.2012

.