Ministerstvo zahraničních věcí ČR

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Počítače pro střední školu v Abuji

 

ČR a Tchaj-wan podporují počítačovou gramotnost v Nigérii

České Národní centrum bezpečnějšího Internetu ve spolupráci s tchaj-wanským Institut for Information Industry (III) zahájilo rozvojový projekt zaměřený na podporu počítačové gramotnosti v Nigérii. Díky podpoře České rozvojové agentury a tchaj-wanského Ministerstva zahraničních věcí byla na střední škole Garki vybudována počítačová učebna s 21 počítači, které jsou napájeny solárními panely. „Přesto, že ve škole je zavedena elektřina, její dodávky podobně jako v jiných částech Abuji, jsou značně nespolehlivé a zatím nebylo dne, kdy by proud šel od rána do večera“, říká Jiří Průša, lektor projektu.

V nově vybudované učebně nyní probíhají kurzy práce s počítačem, kterých se během třech týdnů zúčastní téměř 60 studentů GSS Garki a tři učitelé. V rámci kurzů se nigerijští školáci naučí základům práce s operačním systémem, tvorbě dokumentů (např. životopisů či motivačních dopisů) a čas zbyde i na Internet a sociální sítě. Po prvních dnech výuky Jiří Průša říká: „Zatímco mnoho lidí v Čechách si ve spojení s Nigérií a počítači vybaví nechvalně známé nigerijské e-maily, v naší třídě je několik žáků s neuvěřitelným talentem pro grafiku. Možná tak přichází nová generace, která místo podvodných e-mailů bude vydělávat poctivě díky počítačové grafice.“

Pan velvyslanec s manželkou předali 50 studnetům Státní střední školy Garki vysvědčení za absolvování kurzu. Slavnostního předání se zúčastnil zástupce obchodní mise Tchvajvanu pan Chris M. Lee. Každý úspěšný absolvent kurzu dostal s vysvědčením pohlednici jižních Čech - dar Mapového centra České Budějovice.

galerie

Počítače Garki

.