Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Návštěva ve vzdělávacím centru v Bab el Oued

 

Vedoucí zastupitelského úřadu ČR v Alžíru Petr Matyáš navštívil dne 10. prosince 2013 vzdělávací centrum v Bab el Oued. Byl přijat hlavními koordinátorkami projektu sestrou Montserrat Miguélez a sestrou Lourdes Miguélez, které představily konečné výstupy projektu. Petr Matyáš se setkal také s vyučujícími a dětmi přímo v jednotlivých třídách, kde probíhala výuka.

ČR realizovala v Alžíru v rámci rozvojové pomoci malý lokální projekt s názvem « ACCUEIL, ÉDUCATION ET SOUTIEN SCOLAIRE DES ENFANTS ET FEMMES DE BAB EL OUED ». Projekt vedly sestry Augustiniánky (Sœurs Agustinas Misioneras) pod záštitou alžírského arcibiskupství v Centru na podporu vzdělání ve čtvrti Bab el Oued v Alžíru.

Centrum aktuálně poskytuje vzdělání více než stovce dětí a více než stovce žen. Reakce alžírských partnerů byly velmi pozitivní. Vedle pozitivní reakce pedagogů, kteří osobně také poděkovali za zakoupení školního vybavení a nábytku, proběhla během návštěvy ve všech sedmi třídách také krátká prezentace ČR, na které se podílely i děti, a to kreslením alžírských a českých vlajek. V nově připravené počítačové učebně je rovněž umístěno zarámované poděkování České republice. Centrum se v zalidněné a problematické čtvrti Alžíru Bab el Oued těší velkému respektu.

Přínosem projektu je vedle dovybavení stávajících učeben pomůckami a nábytkem zejména vytvoření zcela nové počítačové místnosti a zakoupení internetových karet. Místnost budou využívat také pedagogové. Místnost je již připravena k zahájení školení k základnímu používání PC, po očekávaném napojení na internet se její využití ještě zvýší. Počítačová gramotnost je důležitá zejména pro ženy, které služeb centra využívají. Zakoupení plátna a projektoru pak umožňuje pořádat hromadné akce pro rodiny s dětmi aj.

Česká rozvojová pomoc umožnila Centru v Bab el Oued zajistit školní vybavení na velmi dobré úrovni. Projekt rovněž podpořil rovné příležitosti mezi muži a ženami. Největší aktuální potřebou zůstává zajištění a vyškolení dalších pedagogů, aby bylo možné zvýšit počet přijímaných žen a dětí. Projekt byl realizován v plánované výši. ČR na něj poskytla celkem 306 000,- Kč.

.