Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Česká humanitární pomoc Africe v roce 2012

 

Ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg dne 22.11.2012 schválil humanitární pomoc třem africkým zemím – Nigérii, Mali a Konžské demokratické republice

onflikt na východě Konžské demokratické republiky s různou intenzitou pokračuje dále, přestože občanská válka skončila již v r. 2003. Bezpečnostní situace se v r. 2012 dále zhoršila působením nové ozbrojené skupiny M23 bojující proti konžské armádě. Od začátku dubna 2012 opustilo své domovy dalších 500 000 uprchlíků, celkový počet uprchlíků se vyšplhal na 2,3 miliony. Uprchlíci přicházejí o možnost obživy, nemají přístup k pitné vodě ani dostatek jídla, jsou zranitelní vůči násilí, včetně sexuálního. ČR proto podpoří částkou 2 mil. Kč projekt Světového potravinového programu, který je zaměřený na poskytování potravinové pomoci až 1,2 mil. lidí.

Konflikt na severu Mali vedl k útěku statisíců ze severu země na jih i do okolních zemí (Burkina Faso, Mauretánie, Niger). ČR podpoří 2 mil. Kč z humanitárního rozpočtu projekt Světového potravinového programu, jehož prostřednictvím je poskytována výživa 550 000 uprchlíků, se zaměřením na boj proti podvýživě dětí a dalších zranitelných skupin.

ČR rovněž poskytne pomoc Nigérii, kterou letos postihly největší záplavy za posledních 50 let a postihly 7,7 mil. obyvatel. Obydlí muselo opustit 2,1 mil. obyvatel, zničeno bylo téměř 600 tisíc domů, poškozeny byly mosty a komunikace. Postiženo bylo 32 států z 36, hlášeno je 363 obětí a desítky tisíc zraněných. Nejhůře byly postiženy státy na soutoku řek Niger a Benue (Kogi), státy podél řeky Benue (Adamawa, Taraba) a státy v deltě Nigeru. Voda sice ustoupila a lidé se začali vracet do svých komunit, našli tam často zcela zbořené domy, znečištěné vodní zdroje, zničenou úrodu. Hrozí zdravotní problémy (cholera a pod.) i nedostatek potravin v důsledku zničení úrody. Je třeba obnovit poškozené komunikace a další infrastrukturu a vystavět nové domy. Nigérie požádala mezinárodní společenství o pomoc při řešení následků povodní. Ministerstvo zahraničních věcí na základě této žádosti rozhodlo o poskytnutí humanitární pomoci obětem záplav ve výši 2,5 milionu Kč a to prostřednictvím Mezinárodní federace Červeného kříže a Červeného půlměsíce.

 

Humanitární pomoc ČR

.