Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Návštěva uprchlického tábora Zátarí a předání české humanitární pomoci

 

V neděli, dne 13.7.2014, navštívil vrchní ředitel Sekce mimoevropských zemí Ministerstva zahraničních věcí ČR pan Ivan Jančárek společně s velvyslancem ČR v Jordánsku Petrem Hladíkem uprchlický tábor Zátarí. Zde se setkali se zástupci organizace Lutheran World Federation, místním partnerem české Diakonie, která realizuje humanitární projekt sponzorovaný vládou České republiky.

 

Prohlídka tábora

Během následující návštěvy českého velvyslance v Zátarí, konané 20.7. 2014, byla uspořádána společná večeře s obyvateli tábora, zástupci pomáhajících organizací a vedoucími místního dozoru. Krátce poté byly předány přímo z rukou velvyslance Hladíka první z několika desítek tisíc hygienických balíků.

Předání pomoci

Díky štědré finanční podpoře ze strany ČR a členských organizací ACT Alliance, v celkové výši 3,8 milionů korun, byly zakoupeny hygienické balíčky pro více jak 5000 rodin syrských uprchlíků. Jedno balení hygienických potřeb by mělo vystačit obdarované rodině zhruba na dva měsíce a obsahuje např. mýdla, šampony, pasty na zuby, kartáčky, dámské vložky a další nezbytné věci pro každodenní život. Jelikož jsou hygienické podmínky v táboře stále považovány za kritické, je tato pomoc velmi vítána.

Centrum Oasis

Tento projekt však není prvním krokem v pomoci syrským uprchlíkům ve zlepšení jejich životních podmínek. Navazuje na úspěšnou spolupráci mezi MZV ČR, Diakonií a organizací Lutheran World Federation z minulých let, kdy v roce 2012 bylo pořízeno 45 obytných kontejnerů pro ty, kterým zhoršený zdravotní stav nedovolí pobývat ve stanech, a v roce 2013 bylo zakoupeno okolo 25 000 kusů  dětského oblečení a obuvi. Také bylo zřízeno denní centrum Peace Oasis, které napomáhá vzdělávání a seberealizaci uprchlíků.

Zastupitelský úřad  ČR v Ammánu je hrdým partnerem těchto humanitárních projektů a je připraven v této prospěšné spolupráci dále pokračovat.

.