Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Afghánci si na nás už v Lógaru zvykli

 

(Archivní článek, platnost skončena 27.07.2014.)

Lidové noviny 27.7.2009, autor: FRANTIŠEK ŠULC. Když někam v Lógaru přijede auto s českou vlaječkou, místní lidé dobře vědí, že jsme dorazili kvůli pomoci, nikoli válčit, říká Filip Moravec, který je jako civilní expert českého Provinčního rekonstrukčního týmu (PRT) už pět měsíců v afghánském Lógaru.

* LN Jaká je nyní situace v Afghánistánu, zvláště v Lógaru?

Z našeho pohledu je situace poměrně klidná. Když jezdíme ven ze základny, tak za těch pět měsíců, co tam jsme, nebyl žádný vážnější problém. Je pravda, že americká armáda, která je také v Lógaru, se setkává neustále s nějakými útoky, nicméně Lógar není rozhodně nejnebezpečnější provincie v Afghánistánu. O tom, že je tam relativně klid, svědčí i poměrně velice málo raketových útoků na základnu.

* LN To by mělo být příznivé pro rekonstrukční projekty...

Snažíme se co nejdřív dokončit to, co bylo zahájeno. Je tam velké množství projektů, které běží a u kterých zbývá dokončit nějaké maličkosti. Takových projektů jsou desítky. V Lógaru toho děláme skutečně dost. Takovou novinkou je, že v civilním týmu přibyl veterinář, což znamená, že se více snažíme pomoci zemědělcům s domácími zvířaty.

* LN Máte dost peněz? A jste schopni je utratit?

Není to úplně lehké, využít rozpočet, ale zatím se nám to daří. Dokonce si myslím, že pro potřeby Lógaru, který má určitou rozlohu -není to největší provincie - jsou ty prostředky, které máme, tedy 80 milionů na rok, dostačující.

* LN Co jsou největší problémy při spolupráci s místními obyvateli?

Afghánci jsou hodně specifický národ. Když s nimi jedná někdo ze zahraničí a hlavně od nás ze Západu, není to jednoduché. Setkáváme se ale s pozitivními reakcemi. Nestává se, že bychom někam přijeli a tam nás nikdo nechtěl. Za ten rok a půl, co tam české PRT je, si na nás lidi zvykli a vědí, že když přijíždí vojenské auto, které má na sobě českou vlaječku, tak tam nikdo nepřijíždí dělat bojovou operaci, ale že přijel kvůli pomoci.

* LN Projevuje se lepší spolupráce i v tom, že vás Afghánci více informují třeba o nastražených výbušninách nebo podezřelých lidech?

My jako civilisti se s tím nesetkáváme. Ale obecně to v Lógaru čím dál tím víc funguje tak, že si Afghánci zvykli na cizí vojáky, na to, že je tam někdo, kdo jim chce pomoct, a tento pohled se vyvíjí stále více pozitivně. Oni vnímají, že je tam někdo, kdo zajišťuje jejich bezpečnost. Jsou terčem Talibanu daleko častěji než koaliční vojáci. V Lógaru přibývá případů, kdy informace od místních obyvatel pomohou zachránit životy jak vojáků, tak i civilistů.

* LN Jak se vám spolupracuje s Američany? A je konkrétně vidět změna strategie, která se týká snahy zajistit větší bezpečnost místního obyvatelstva, a ne se soustředit hlavně na boj s Talibanem?

Spolupráce s americkou armádou je bez jakýchkoli problémů. Fungujeme tam s nimi jako partneři. Je hodně těžké si představit, že bychom tam byli bez nich. Je rozhodně poznat, že amerických vojáků v Lógaru přibylo. V každé části Lógaru je dnes nějaká, třeba i menší základna, kde je americká armáda. ***

.