Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Afghánci už vědí, že Češi spíš opravují, než střílejí

 

(Archivní článek, platnost skončena 20.08.2014.)

Hospodářské noviny 19.8.2009, autor: Lucie Beranová. Rozhovor s Filipem Moravcem, členem rekonstrukčního týmu.

„V souvislosti s volbami se nám zatím nic špatného nestalo,“ říká Filip Moravec, působící v zemi půl roku jako civilní expert českého Provinčního rekonstrukčního týmu v afghánském Lógaru, který v oblasti staví školy a pomáhá zemědělcům. I původně relativně klidná provincie se kvůli blízkosti Kábulu ale stává terčem útoků Tálibánu. Misi střeží 275 vojáků.

* HN: Jak reaguje průměrný Afghánec, když vidí českou vlajku? Tuší vojáky, nebo naopak humanitární pomoc?

Lidé si na nás už zvykli. Je to i tím, že Lógar je poměrně malá provincie a ne do všech částí se dostaneme. Ale tam, kde působíme, už Afghánci vědí, že přijíždíme něco opravit či postavit, takže se většinou setkáváme s příznivou reakcí.

* HN: Stalo se někdy, že by vás třeba sami varovali před hrozícím útokem Tálibánu?

Samozřejmě i tady dochází k útokům na vojenské cíle, byť naštěstí stále nejsou tak úspěšná jako v jiných provinciích. Nevím o tom, že by někoho z nás přímo před útokem varovali, ale obecně v Lógaru se to mezi lidmi stává poměrně často. Ti Afghánci, s nimiž spolupracujeme, se učí nás vnímat jako partnery, a to se, myslím, daří. Oni jsou z podstaty velmi přátelský národ.

* HN: Za jakých podmínek se odvažujete „ven“? Zažili jste v Lógaru před volbami nějaké útoky radikálů?

Naši vojáci v Lógaru se bojových akcí neúčastní a skutečně jsme se zatím s Tálibánem do kontaktu naštěstí nedostali. Situace v našem okolí je zatím poměrně klidná a proti normálu se nic nemění, stejně jako běžná opatření, která platí na základně. Mimo základnu se my, civilisté, dostaneme jenom v doprovodu českých vojáků. Každý výjezd se pečlivě plánuje a většinou se ho účastní zhruba 25 vojáků a třeba dva až tři členové civilního týmu. Samozřejmě nikdy předem neříkáme, kam jedeme, ale snažíme se projekty kontrolovat v takových intervalech, aby byla zajištěna kvalita staveb či rekonstrukcí. Naštěstí jsme zatím neměli žádný vážný problém co do bezpečnosti.

* HN: Češi údajně také učili afghánské ženy volit. Jak to vypadalo?

Cílem bylo popsat jim, jak volby probíhají, proč by se jich měly účastnit a zevrubně je seznámit s volebním zákonem. Vzhledem k počtu účastnic to více než běžné školení připomínalo spíš hromadnou přednášku. Podle ohlasů, které z ministerstva máme, byla akce úspěšná. Nevíme samozřejmě, kolik žen díky nám půjde k volbám, ale jisté je, že projevily většinou zájem o nějakou formu pokračování.

* HN: USA posílají do Afghánistánu posílené jednotky, je to už ve východní provincii vidět?

Tady v Lógaru americké jednotky na jaře skutečně posílily, v samotné provincii tak hodně přibylo oblastí, v nichž nějaká vojska vůbec působí. Sám ale neznám odpověď na to, zda posílení počtu vojáků může situaci vyřešit.  ***

.