Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

seminář_úvodní_2
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Seminář pro srbské nemocnice na ZÚ Bělehrad

 

(Archivní článek, platnost skončena 03.11.2013.)

Dne 12.10.2012 se na ZÚ Bělehrad uskutečnil seminář Projekty české rozvojové spolupráce a nabídka technologií z ČR pro srbské zdravotnictví. Jednalo se o akci v rámci projektu na podporu ekonomické diplomacie MZV ČR „Seminář obsahující prezentaci nabídky českých výrobků, služeb a technologií pro srbské nemocnice“, který realizoval ZÚ Bělehrad ve spolupráci s Hospodářskou komorou ČR.

Seminář byl koncipován jako kombinace představení a zhodnocení vybraných projektů zahraniční rozvojové spolupráce (ZRS) ČR v Srbsku v sektoru zdravotnictví doplněný prezentacemi firem z ČR a jejich technologií přímo představitelům nemocnic v Srbsku.

Ze srbské strany akci navštívilo celkem 62 osob, zejména představitelé 16 nemocnic a 9 poliklinik z celého Srbska (a z Banja Luky v Bosně a Hercegovině), zástupci Ministerstva zdravotnictví Srbska a 2 celorepublikových institutů v oblasti zdravotnictví a další hosté z řad představitelů municipalit a srbských firem. Z české strany se akce zúčastnilo 10 osob.

Na úvod semináře vystoupili vedoucí ekonomického úseku ZÚ Bělehrad L. Joza, který akci také moderoval, zástupce ředitele zahraničního odboru Hospodářské komory ČR P. Talafús, státní tajemník srbského ministerstva zdravotnictví Vladimír Djukić.

Ředitel České rozvojové agentury M. Pastvinský během svého vystoupení zejména vyzdvihl skutečnost, že za posledních 10 let byly v rámci ZRS ČR srbskému zdravotnictví poskytnuty dotace v celkové výši kolem 4 mil €. Dále představil systém podpory a výhled pro další spolupráci (následně poskytl prohlášení pro místní rozhlasovou stanici).

Následovalo představení průběhu a výstupů dvou projektů ZRS ČR a to:

- tříletého projektu v nemocnici Arandjelovac (dodání rentgenu, systému PACS a sterilizačních jednotek), prezentovali představitelé nemocnice Arandjelovac;

- projektu „podpora prevence rakoviny žen v regionu Šumadija“ (dodání vybavení gynekologickému oddělení, provedení 3529 vyšetření žen zejména z 50 vesnic v rámci kterých bylo nalezeno 13 žen s karcinomem v ranné fázi). Projekt představily zástupkyně realizátora Charita ČR, srbské nevládní organizace Oaza Sigurnosti a polikliniky Kragujevac.

Na závěr této prezentace vystoupila také pacientka J. Milojević, u které byl v důsledku daného projektu v časné fázi diagnostikován karcinom děložního čípku a následně byla včas operována.

V části věnované českým firmám se prezentovaly firmy Brno Medical Technology (nabídka sterilizačních jednotek), OR CZ (nabídka softwarových řešení pro nemocnice včetně systému PACS), Linet (lůžka pro zdravotnictví), Datacom Systems (komunikační systémy pro zdravotní sestry) a VHS Brno (prezentace projektu ZRS v nemocnici Valjevo, zaměřeného na úspory v topení a využití geotermální energie).

 

.