Ministerstvo zahraničních věcí ČR

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Ministr zahraničních věcí předal vodní vrt v zambijské Chomě

 

Vodní vrt u muzea v zambijském městě Choma předal 11. března 2010 komunitě tohoto města ministr zahraničních věcí Jan Kohout, který byl v Zambii na oficiální návštěvě.

Ministr zahraničních věcí předal vodní vrt v zambijské Chomě

Vodní vrt u muzea v zambijském městě Choma předal 11. března 2010 komunitě tohoto města ministr zahraničních věcí Jan Kohout, který byl v Zambii na oficiální návštěvě.

Vrt byl podpořen z prostředků české rozvojové spolupráce. Prostředky z takzvaného malého lokálního projektu řízeného Velvyslanectvím České republiky v Harare byly rovněž použity na renovaci muzea, vylepšení expozic stejně jako na podporu tradiční řemeslné výroby kmene Tonga.

„Po příspěvku České republiky se v muzeu výrazně zvýšila návštěvnost., Peníze taképomohly k záchraně ohrožené kultury kmene Tonga a také k ekonomickému rozvoji regionu,“ řekl ředitel muzea v Chomě Mwimangi Chellah. Doplnil, že muzeum v Chomě, ležící v zambijské Jižní provincii, nyní navštěvuje několikanásobně více turistů, především těch, kteří míří z hlavního města Lusaky na Viktoriiny vodopády. Díky vrtu se muzeum rovněž stalo celodenní zastávkou pro školy ze širokého okolí, neboť přístup k nezávadné pitné vodě není v afrických podmínkách samozřejmostí.

Kmen Tonga, který žil dlouhá léta v poměrné izolaci, protože obýval zimbabwskou i zambijskou stranu hlubokého údolí řeky Zambezi, je známý svými svébytnými kulturními tradicemi. Ty zahrnují například pohřební tanec budima doprovázený sedmi bubny nejrůznějších velikostí, z nichž některé jsou potaženy sloní kůží. Tongové, a zvláště tonžské ženy prosluly zvykem kouření dýmek naplněných velmi silným tabákem, který si samy pěstují. Tradice kmene Tonga však ohrozila výstavba jedné z největších přehrad v Africe v 50. letech minulého století. Kvůli přehradě Kariba museli Tongové opustit své rodné vesnice a usadit se v nejrůznějších částech Zambie či Zimbabwe, což mělo za následek zánik mnoha jejich tradičních zvyklostí.

Ministr zahraničních věcí Jan Kohout navštívil Zambii v rámci své oficiální cesty, která proběhla ve dnech 10. – 15. března a zahrnovala také návštěvu Etiopie. Cílem jeho cesty bylo vyjádřit zájem České republiky o dění na africkém kontinentu, a to i ve světle příprav na 3. summit EU-Afrika, který se bude konat na konci roku 2010. Cílem ministrovy návštěvy bylo i přinést nový impuls k dalšímu rozvoji obchodních vztahů České republiky s Etiopií i Zambií.

.