Ministerstvo zahraničních věcí ČR

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Malý lokální projekt v Santa Teresita, Pucallpě

 

Velvyslanec V. Eisenbruk navštívil dne 24. 10. 2013 vesnici Santa Teresita u jezera Cashibococha, aby na místě prověřil finální fázi malého lokálního projektu.

Projektu na vybudování plantáží a udržitelné pěstování léčivé rostliny uňa de gato (Uncaria tomentosa, neboli kočičí dráp) byl realizován firmou MONO COTO TRADE z prostředků české rozvojové spolupráce.

Vesnice o zhruba čtyřech stech obyvatel je vzdálena od Pucallpy, hlavního města provincie Loreto, asi 25 km. Ačkoliv tamní komunita vlastní pozemky o rozloze několika tisíc hektarů, tyto plochy jsou z větší části zcela nevyužité a navíc zarostlé plevelnými rostlinami, které nejsou využitelné ani jako krmivo pro dobytek. Také z toho důvodu vesničané přestali úplně pěstovat dobytek a s výjimkou omezeného výlovu a prodeje ryb a v poslední době zejména zpracování dřeva nemají naprosto žádné příjmy. Na rozdíl třeba od komunity Shipibo ve vesnici San Francisco, která je oblíbeným cílem turistů, do oblasti jezera Cashibococha cestovní ruch dosud prakticky nepronikl.

V rámci malého lokálního projektu byl na okraji sekundárního pralesa zhruba kilometr od vesnice vyčištěn pozemek a byly zde vybudovány ohrazené a zastíněné školky pro výsadbu sazenic uňa de gato, přičemž celkový počet výpěstků by měl činit šest tisíc. Zároveň proběhl v odlehlejší části pralesa průzkum rostlinného inventáře na ploše cca 80 ha s využitím technologie GPS. Na základě předložení zdokumentovaného  inventáře budou moci příslušné úřady následně udělit povolení ke komercializaci vypěstované uňa de gato. Cílem je, aby celý projekt byl do budoucna udržitelný a vytěžené rostliny byly nahrazovány rostlinami průběžně vypěstovanými ve zmíněných školkách, přičemž bude zajištěn legalizovaný odkup výpěstků. Komunita díky tomu může mít do budoucna zajištěn stabilní příjem a využít své rozlehlé nevyužité nemovitosti.

.